Finsko a další pobaltské země jsou v pohotovosti, protože v neděli byl zjištěn únik zemního plynu z podmořského plynovodu z Finska do Estonska. Úředníci EU již mají podezření, že únik byl způsoben „úmyslným ničením“, což posiluje obavy o „Nordstream 2.0“ a energetickou bezpečnost Evropy před zimou na severní polokouli. (Foto: X)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se ve středu sešel s představiteli EU kvůli škodám na 77 kilometrů dlouhém plynovodu Balticconnector, které v neděli ráno poprvé zjistil jeden ze dvou provozovatelů plynovodu, finská společnost Gasgrid.

Stoltenberg uvedl, že se rovněž plánuje setkat s ministry obrany v Bruselu a projednat další informace o úniku z plynovodu.

Řekl: „Důležité je nyní zjistit, co se stalo a jak k tomu mohlo dojít … a pokud se prokáže, že šlo o úmyslný útok na kritickou infrastrukturu NATO, bude to vážné, ale bude na to také reagováno jednotnou a rozhodnou reakcí NATO.“

Finský premiér Petteri Orpo v úterý uvedl, že únik informací byl vyvolán „vnějším zdrojem“, ale nespekuloval o tom, kdo jej způsobil.

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Putina, dnes již dříve uvedl, že poškozený plynovod je velmi „znepokojivou zprávou“. Podle státního média Tass News Peskov uvedl, že Kreml očekává další podrobnosti. Dodal, že výbuchy, které před rokem poškodily nedaleký plynovod Nord Stream, vytvořily „nebezpečný precedens“ v Baltském moři.

Mezitím velitel estonského námořnictva Juri Saska v úterý večer řekl veřejnoprávní televizi ERR: „Něco přetáhlo toto potrubí z jedné strany na druhou.“

„Když se pokusím vykreslit obraz toho, co jsem viděl, aniž bych vám to ukázal, tak samotné potrubí je pokryto betonovým pláštěm,“ řekl Saska. „A vypadá to prostě, jako by ji někdo strhl ze strany a beton se odlomil nebo odloupl z poškozeného místa.“

Agentura Bloomberg citovala seismologa Jariho Kortstroma z Helsinské univerzity, který uvedl, že Finsko zaznamenalo malou seismickou událost v době, kdy došlo k poškození potrubí.

Pro zajímavost, plynovod se nachází nad silně frekventovanou lodní trasou v Baltském moři.

„Přestože prasknutí plynovodu není významné pro širší evropský trh s plynem, vyvolává otázky ohledně bezpečnosti dodávek právě v době, kdy Evropa vstupuje do zimy,“ uvedla agentura Bloomberg.

Stalo se tak několik týdnů po prvním výročí výbuchu plynovodu Nord Stream. Novinář Seymour Hersh uvedl, že USA vyhodily do povětří plynovod z Ruska do Německa v rámci tajné operace pod záminkou cvičení NATO BALTOPS 22.

Zdroj: reuters.com