„Zákon o snížení inflace“ demokratů, který podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýší daně střední třídě o 20 miliard dolarů, nemluvě o tom, že v příštím desetiletí vypustí na pracující Američany armádu agentů berňáku, umožnili Bill Gates a (z menší části) Larry Summers, o nichž je známo, že se spolu scházejí. (Foto: Flickr)

V úterním článku agentury Bloomberg, který se čte spíše jako zpravodaj pro Gatesův fanklub, spoluzakladatel miliardářského Microsoftu vzpomíná, jak na začátku letošního roku, kdy umírnění demokratičtí senátoři Joe Manchin a Kyrsten Sinema nadále blokovali daňově-úspornou legislativu kvůli obavám, že zvýší daně střední třídě (zvýší), Gates podle svých slov využil vztahů s Manchinem, které pěstoval nejméně od roku 2019.

Gates sázel na víc než jen na svůj charakteristický optimismus ohledně řešení klimatických změn a dalších zdánlivě neřešitelných problémů, na které se zaměřil od svého odchodu z pozice šéfa Microsoftu před dvaceti lety. Jak prozradil agentuře Bloomberg Green, v tichosti lobboval u Manchina a dalších senátorů, a to ještě předtím, než prezident Joe Biden získal Bílý dům, v očekávání vzácného okamžiku, kdy by se mohly zajistit velké federální výdaje na přechod na čistou energii.

Tyto diskuse mu daly důvod věřit, že senátor ze Západní Virginie se zasadí o klima – a sám byl ochoten pokračovat v prosazování této věci až do samého konce. „Poslední měsíc měli lidé pocit: OK, zkusili jsme to, skončili jsme, nepodařilo se to,“ řekl Gates. „Věřil jsem, že je to jedinečná příležitost.“ Využil tedy vztahů s Manchinem, které pěstoval nejméně tři roky. „Dokázali jsme spolu mluvit i v době, kdy měl pocit, že ho lidé neposlouchají.“

Bloomberg

My víme, zacpěte nám pusu lžičkou.

Gatesův a Manchinův kamarádský vztah zřejmě začal, když se miliardář senátorovi ze Západní Virginie dvořil při jídle v Seattlu v roce 2019 ve snaze získat podporu pro politiku čisté energie. Manchin byl v té době nejstarším demokratem v energetickém výboru.

„Můj dialog s Joem probíhal již delší dobu,“ řekl Gates.

Poté, co Manchin loni v prosinci návrh zákona (opět) opustil kvůli obavám, že by zhoršil státní dluh, inflaci, pandemii, a uprostřed geopolitické nejistoty s Ruskem, se Gates vrhl do akce. O několik týdnů později se setkal s Manchinem a jeho ženou Gayle Conelly Manchinovou v restauraci ve Washingtonu, kde hovořili o tom, co Západní Virginie potřebuje. Manchin chtěl pochopitelně zachovat pracovní místa v centru amerického uhelného průmyslu, zatímco Gates navrhl, že by pracovníci uhelných elektráren mohli jednoduše přejít do jaderných elektráren – například do těch od Gatesovy společnosti TerraPower.

Manchina to zjevně nepřesvědčilo a 1. února oznámil, že „Build Back Better“ (předchozí iterace zákona o snížení inflace) je „mrtvý“.

Ve snaze přesvědčit ho o opaku dali demokraté dohromady kádr ekonomů a dalších Manchinových vlivných osobností – včetně bývalého ministra financí Lawrence Summerse, který Manchina přesvědčil, že zákon nezvýší daně střední třídě ani nezvýší deficit.

Collin O’Mara, výkonný ředitel Národní federace pro divokou přírodu, naverboval ekonomy, aby uklidnili Manchinovy obavy – včetně zástupců Chicagské univerzity a Whartonovy školy Pensylvánské univerzity. Senátor Chris Coons z Delaware přivedl těžkou váhu: bývalého ministra financí Lawrence Summerse, který strávil desítky let poradenstvím demokratům.

Ekonomové dokázali „vyslat tento signál, že [návrh zákona] pomůže s deficitem,“ řekl O’Mara. „Bude mírně deflační a podnítí růst a investice ve všech těchto oblastech.“ Díky této jemné alchymii by se investice do čisté energie mohly pro Manchina přetavit v zajištění proti budoucím prudkým nárůstům cen ropy a plynu a způsob, jak potenciálně vyvážet více energie do Evropy.

Bloomberg

Gates se znovu zapojil do akce 7. července, kdy byl Manchin spatřen na mediální konferenci Sun Valley v Idahu, které se Gates rovněž zúčastnil.

„Mluvili jsme o tom, co chybí, co je třeba udělat,“ řekl Gates. „A pak už následovala spousta telefonátů.“

Gates se na nový zákon dívá s uspokojením. Dosáhl toho, co si předsevzal. „Řeknu, že je to jeden z nejšťastnějších okamžiků mé práce v oblasti klimatu,“ řekl Gates. „Na práci v oblasti klimatu mě vzrušují dvě věci. První je, když se politika dělá dobře, a tohle je zdaleka největší takový moment.“ Druhé potěšení mu přinášejí rozhovory s lidmi ze startupů zabývajících se klimatem a čistými technologiemi: „Slyším o úžasném novém způsobu výroby oceli, cementu a chemikálií.“

Bloomberg

„Nechci si připisovat zásluhy za to, co se dělo,“ říká Gates – v článku o tom, jak si připisuje zásluhy za to, co se dělo.

Zdroj: zerohedge.com