Miliardář Bill Gates tvrdí, že existuje 50procentní pravděpodobnost, že příští pandemie bude způsobena změnou klimatu způsobenou člověkem nebo bude záměrně vypuštěna bioteroristou. (Foto: Flickr)

Zakladatel společnosti Microsoft to uvedl v rozhovoru pro španělský deník El Diario.

Gates tvrdil, že příští velká pandemie se pravděpodobně objeví do 20 let: „Mohl by to být virus vytvořený člověkem, bioteroristou, který ho navrhl a záměrně rozšířil. To je velmi děsivý scénář, protože by se ho mohli pokusit rozšířit na různých místech najednou.“

„Nebo by to mohlo být něco, co se přenese z přírody. Lidská populace roste a my zasahujeme do stále většího počtu ekosystémů. Proto jsem spočítal, že existuje 50% šance, že v příštích 20 letech budeme mít pandemii přírodního původu, a to v důsledku změny klimatu,“ dodal.

Předpověď, že změna klimatu způsobí virus, který si pak vyžádá další globální rozšíření vakcín, se Gatesovi poněkud hodí vzhledem k tomu, že do obou oblastí výrazně investuje.

Gates zopakoval výzvu uvedenou ve své nedávné knize, aby se do výzkumu budoucích patogenů napumpovaly miliardy dolarů vytvořením třítisícového týmu odborníků pod kontrolou Světové zdravotnické organizace, což by vyžadovalo 25% navýšení rozpočtu.

V komentáři k nedávnému výskytu opičích neštovic Gates uvedl, že „je velmi malá pravděpodobnost“, že by měly podobný dopad jako koronavirus, i když upozornil, že by mohly zmutovat v něco podstatně odpornějšího.

Gates neslavně varoval před blížícím se supervirem pět let před vznikem COVID-19 během přednášky na TEDu v roce 2015.

Jak jsme zdůraznili na začátku tohoto měsíce, Gates varoval, že COVID neskončil a že pravděpodobně přijde „ještě smrtelnější“ varianta viru.

Během akce na Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru Gates uvedl, že „bohužel“ Omicron je „typem vakcíny“ a „odvedl lepší práci, než jsme odvedli my s vakcínami“, protože poskytuje přirozenou imunitu.

Zdroj: infowars.com