Americký farmaceutický gigant Moderna dokončil dohody s australskou a viktoriánskou vládou o vybudování prvního závodu na výrobu mRNA na světě umístěného v univerzitním kampusu. (Foto: Flickr)

Očekává se, že výstavba na Monashově univerzitě v Melbourne bude zahájena koncem roku 2022 a výroba by měla začít koncem roku 2024.

Společnost uvedla, že zařízení by mělo ročně vyrábět až 100 milionů dávek respiračních vakcín s mRNA, zaměřených na respirační viry, včetně viru COVID-19, sezónní chřipky, respiračního viru „a dalších potenciálních respiračních virů, až do získání licence“.

„Těšíme se, že se staneme součástí okrsku Monash Clayton a přispějeme k ekosystému výzkumu a vývoje v Melbourne a v celé Austrálii,“ uvedl generální ředitel společnosti Moderna Michael Azrak v prohlášení z 15. srpna.

Předseda australské vlády a premiér státu Victoria uvedl, že plán desetiletého partnerství, jehož cílem je vytvořit „domácí“ ekosystém mRNA, byl dokončen.

Podle australských ministrů má snížit závislost Austrálie na dovozu mRNA vakcín, zranitelnost vůči přerušení dodávek a zpoždění.

Premiér státu Victoria Daniel Andrews uvedl, že tato dohoda znamená, že Austrálie bude domovem jediného výrobního centra mRNA společnosti Moderna na jižní polokouli.

„Neztrácíme ani vteřinu, abychom zajistili přístup k vakcínám, které potřebujeme k zajištění bezpečnosti obyvatel Victorie,“ řekl Andrews.

Vývoj vakcín se uspíšil

Profesor medicíny na australské Flinders University však uvedl, že podle jeho názoru byl vývoj mRNA uspěchaný, což mohlo přispět k problémům s nežádoucími reakcemi.

„Myslím, že Oxfordská univerzita [AstraZeneca] měla předčasné vedení, když adenovirový virový vektor byl velmi rychle uveden do testů na lidech, podobně jste to viděli i u společnosti Moderna a jejího přístupu k mRNA,“ řekl již dříve Nikolaj Petrovský deníku The Epoch Times.

„To vytvořilo mentalitu typu ‚následuj vůdce‘, kdy (výrobci) Sputnik a Johnson and Johnson kopírovali oxfordský přístup a Pfizer následoval Modernu s přístupem mRNA.“

V loňském roce viktoriánská vláda uskutečnila významnou investici ve výši 50 milionů dolarů (35 milionů Kč) na založení iniciativy „mRNA Victoria“, která má za úkol vést průmysl mRNA vakcín pro budoucí generace.

V rámci této iniciativy poskytla Monashově univerzitě 5,4 milionu dolarů na vytvoření zařízení na výrobu mRNA na její půdě.

Zdroj: theepochtimes.com