Ruské ministerstvo zahraničí se vyjádřilo k aktualizované strategii protiraketové obrany USA a zdůraznilo, že tento dokument nemůže nevyvolávat „nejvážnější obavy". (Foto: DM)

Ministerstvo prohlásilo, že Washington usiluje pro sebe „zajištění vojenské" nadřazenosti a schopnost provádět operace k obraně svých zájmů kdekoli na světě.

Zdůraznilo, že Spojené státy neuvažují „dokonce čistě hypoteticky" o možnosti uvalení jakýchkoli omezení svých protiraketových aktivit.

„Spojené státy přisoudily „legitimitu" v jejich chápání metody protiraketové obrany preventivní zničení „hrouících" střel před jejich vypuštěním. Přeloženo do srozumitelného jazyka, toto květnaté znění znamená použití preventivních „odzbrojovacích" útoků na území zemí, připisované jejich protivníků," uvedlo ve svém prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Připomnělo, že na této logice bylo založeno rozsáhlé závodění ve zbrojení, které opakovaně uvrhlo svět na pokraj katastrofy.Podle resortu, dokument skutečně „dává zelenou" umístění vesmírných zařízení protiraketové obrany „určených ke zničení různých typů raket ve fázi zrychlení letu".

„Chceme vyzvat americkou administrativu, aby se vzpamatovala a přece jen odmítla nezodpovědné pokusy o opětovné nastartování nezapomenutelného programu Reaganových „hvězdných válek“ na nové, vyšší technologické úrovni,"zdůraznilo ministro zahraničí.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že realizace amerických plánů nezvýší jejich bezpečnost stejně jako jejich spojenců a vyzvalo k obnovení dialogu v plném rozsahu o celé řadě otázek týkajících se mezinárodní bezpečnosti.

Předtím představil Donald Trump aktualizovanou strategii protiraketové obrany USA. Dokument analyzuje stávající a budoucí hrozby a stanovuje hlavní směry rozvoje systému v souladu se současnými americkými strategiemi v oblasti obrany a jaderných sil.

Dokument uvádí, že Spojené státy musí čelit pokročilým křídlatým a hypersonickým střelám Ruska a Číny, které se mohou pohybovat vysokou rychlostí po nepředvídatelné trajektorii.

Zdroj: pz.cz, ria.ru