Světoví lídři rychle obvinili Moskvu z výbuchů podmořských plynovodů. Někteří západní představitelé však nyní pochybují o tom, že by za to byl odpovědný Kreml. (Foto: Twitter)

Poté, co výbuchy koncem září vážně poškodily podmořské potrubí vybudované k přepravě zemního plynu z Ruska do Evropy, světoví lídři rychle obvinili Moskvu z drzého a nebezpečného sabotážního činu.

S blížící se zimou se zdálo, že Kreml má v úmyslu přiškrtit tok energie pro miliony lidí na celém kontinentu, což je podle některých představitelů akt „vydírání“, jehož cílem je zastrašit země, aby stáhly svou finanční a vojenskou podporu Ukrajině.

Nyní, po měsících vyšetřování, však řada představitelů v soukromí tvrdí, že za útok na plynovody Nord Stream Rusko nakonec možná nemůže.

„V tuto chvíli neexistují žádné důkazy o tom, že by za sabotáží stálo Rusko,“ uvedl jeden z evropských úředníků a zopakoval tak hodnocení 23 diplomatických a zpravodajských úředníků z devíti zemí, s nimiž byly v posledních týdnech vedeny rozhovory.

Někteří z nich zašli tak daleko, že si nemyslí, že by za to bylo zodpovědné Rusko. Jiní, kteří stále považují Rusko za hlavního podezřelého, uvedli, že pozitivní připsání útoku – kterékoli zemi – může být nemožné.

V měsících po explozích, které měly za následek pravděpodobně jeden z největších jednorázových úniků metanu, vyšetřovatelé prohledávali trosky a analyzovali zbytky výbušnin nalezené na dně Baltského moře. Seismologové přesně určili dobu tří výbuchů z 26. září, které způsobily čtyři úniky na plynovodech Nord Stream 1 a 2.

Nikdo nepochybuje o tom, že poškození bylo úmyslné. Úředník německé vlády, která vede vlastní vyšetřování, uvedl, že výbušniny byly zřejmě umístěny na vnější straně konstrukcí.

Ale ani ti, kteří jsou s forenzními detaily obeznámeni, nespojují Rusko s útokem jednoznačně, uvedli úředníci, kteří hovořili pod podmínkou anonymity, aby se podělili o informace o průběhu vyšetřování, z nichž některé jsou založeny na utajovaných zpravodajských informacích.

„Forenzní analýza takového vyšetřování bude nesmírně obtížná,“ uvedl vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí.

Zdroj: washingtonpost.com