Internetový politický deník Punch Bowl se sídlem ve Washingtonu v úterý pozdě večer zveřejnil informaci, že ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj ve středu vystoupí v Kongresu, tentokrát však osobně, neboť jeho letadlo již pravděpodobně přiletělo do USA. (Foto: Shutterstock)

Předpokládá se, že zvláštní projev je skrytým předmětem dopisu, který v úterý rozeslala zákonodárcům předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová a v němž je vyzvala, aby „byli přítomni velmi zvláštnímu zaměření na demokracii ve středu večer“.

Jeho vystoupení na Kapitolu by znamenalo, že poprvé od ruské invaze 24. února opustí Ukrajinu. Pravděpodobně této příležitosti využije k „poděkování“ zákonodárcům za návrh gargantuovského výdajového balíčku, který zahrnuje 45 miliard dolarů na vojenskou, ekonomickou a další zahraniční pomoc Ukrajině.

Bezpochyby však také rychle přejde ke svým „žádostem“ – stejně jako když 16. března poprvé (virtuálně) promluvil ke Kongresu -, které budou pravděpodobně zahrnovat další prosbu, aby americká armáda a NATO „uzavřely nebe“, a také aby poslaly modernější zbraně, jako jsou rakety dlouhého doletu a bojová letadla.

V současné době panují obavy, že Rusko plánuje další rozsáhlou invazi po boku běloruských sil, neboť Putin tento týden navštívil Minsk za účelem jednání. Ukrajina se také potýká s problémy s udržením elektřiny v důsledku ničivých útoků na energetickou infrastrukturu.

Pokud Zelenskij bude znovu naléhat na USA, aby „uzavřely oblohu“ – což by se rovnalo zavedení bezletové zóny (a přivedlo USA přímo do války s Ruskem) -, bude to pravděpodobně formulováno v hluboce emocionálním jazyce, jako byl první projev v Kongresu.

Připomeňme, že Zelenského březnový projev byl protkán americkými vlasteneckými odkazy od Pearl Harboru přes vzpomínky na 11. září až po Martina Luthera Kinga mladšího, a dokonce i výzvou, aby si Američané „vzpomněli“ na hrdinství a vůdčí schopnosti vyryté na hoře Rushmore. Projev měl dále konzistentní téma, že Rusko nezaútočilo jen na ukrajinský lid a hodnoty – ale že to byl útok na „základní lidské hodnoty“, a tedy na Západ jako takový.

Na konci březnového virtuálního projevu v Kongresu se Zelenskému dostalo potlesku vestoje.

Zákonodárci budou mezitím pravděpodobně během několika dní po Zelenského projevu hlasovat o rozsáhlém souhrnném návrhu zákona, který zahrnuje desítky miliard dolarů pro Ukrajinu.

Zdroj: thehill.com