Zelenskyj hovořil něco přes 30 minut anglicky a občas připomínal klíčové momenty americké historie od bitvy u Saratogy po bitvu v Ardenách (a srovnával odvahu ukrajinských vojáků), poté, co byl za několikaminutový potlesk vestoje přivítán jako „hrdina“. (

Ujistil, že Ukrajina vítězí „navzdory všem překážkám“. Po celou dobu byl často přerušován potleskem vestoje od částečně zaplněného Kongresu, v němž chybělo mnoho republikánů, částečně vzhledem k tomu, že řada zákonodárců již před nečekanou osobní návštěvou odcestovala domů na svátky a čelila přicházejícímu nepříznivému počasí.

Zelenskij svůj projev prošpikoval pozitivními a optimistickými výroky jako „Ukrajina drží své linie a nikdy se nevzdá“ a „ale naše obranné síly stojí“ – zejména nabídl nejnovější příklad Bachmutu v Donbasu. Podle očekávání byla hlavním tématem potřeba pokračující podpory USA, za což poděkoval Bidenově administrativě, Kongresu a americkému lidu.

„Okupanti mají převahu v dělostřelectvu a mnohem těžší technice, jako jsou tanky a letadla,“ zahájil část projevu, v níž apeloval na pokračování pomoci. „Vaše podpora je klíčová… abychom se dostali ke zlomovému bodu na bojišti.“

„Máme dělostřelectvo, stačí to? Ne tak docela.“ Vysvětlil, že Ukrajina potřebuje dostatek munice a zbraní, aby byla schopna zcela vyhnat ruské síly z ukrajinského území. Hovořil také o utrpení, které ruské bezpilotní letouny řízené Íránem způsobují civilnímu obyvatelstvu při útocích na energetickou infrastrukturu. „Chtěl bych vám poděkovat za finanční balíčky,“ řekl a navázal: „Vaše peníze nejsou charitou“, ale investicí do „globální bezpečnosti“, se kterou bude Ukrajina „nakládat co nejodpovědněji“.

K zajímavějším výrokům patřil moment, kdy nepřímo naléhal na USA, aby poskytly tanky a válečná letadla. Zdůraznil sice, že Ukrajina nikdy nepožádala americké vojáky, aby bojovali jménem Ukrajiny na jejím území, ale zároveň tvrdil: „Mohu vás ujistit, že ukrajinští vojáci mohou sami dokonale obsluhovat americké tanky a letadla.“

Pokud jde o možnost vyjednání míru, upozornil na svůj dřívější „desetibodový plán“, který by se podle něj měl realizovat (a který Rusko dříve rozhodně odmítlo) a který podle něj Biden během středečního setkání v Bílém domě schválil.

Zelenskij navíc vyzval Kongres, aby se připojil k Ukrajině a postavil před soud každého ruského „zločince“. „Ať se teroristický stát“ zodpovídá, řekl. Zdůraznil, že miliony Ukrajinců nebudou mít při oslavách Vánoc topení ani vodu.

„Jen vítězství!“ zdůraznil ke konci projevu a citoval také ze slavného projevu Franklina D. Roosevelta „Den hanby“. „Americký lid ve své spravedlivé síle zvítězí až k absolutnímu vítězství,“ řekl Zelenskyj a následně přislíbil, že i Ukrajina dosáhne „absolutního vítězství“.

Zdroj: zerohedge.com