Švédští vyšetřovatelé v pátek oznámili ukončení formálního vyšetřování výbuchů plynovodu Nord Stream z 26. září. (Foto: Twitter)

Vyšetřování k ničímu překvapení dospělo k závěru, že únik zemního plynu, který otřásl evropskými energetickými trhy a vyústil v obvinění Moskvy a Západu, byl výsledkem „hrubé sabotáže“.

Švédská závěrečná zpráva z této počáteční fáze vyšetřování sice neuvádí jméno viníka, ale odhaluje důkazy o „cizích předmětech“ umístěných na potrubí.

Přelet nad místem sabotáže, prostřednictvím snímku Al Džazíry.

„Během provedených analýz byly na několika zajištěných cizích předmětech identifikovány zbytky výbušnin,“ uvádí se ve zprávě.

V prohlášení švédské prokuratury se uvádí: „Při ohledání místa činu provedeném na místě v Baltském moři byla rozsáhle zdokumentována oblast a rozsáhlé poškození plynového potrubí v důsledku detonací.“

Rusko odpovědnost popřelo a zároveň ukázalo prstem na Washington nebo jeho spojence. Švédští vyšetřovatelé tvrdí, že nyní budou pracovat na zjištění, kdo za sabotáží stojí:

„Pokročilé analytické práce stále probíhají – cílem je vyvodit definitivnější závěry o incidentech na Nord Streamu,“ uvedla agentura. „Vyšetřování je rozsáhlé a komplexní a nakonec ukáže, zda je možné někoho podezřívat a později za to stíhat.“

Již dříve Dánsko a Švédsko krátce po masivních únicích koncem září uvedly, že výbuchy „pravděpodobně odpovídaly náloži výbušniny o hmotnosti několika set kilogramů“.

Ruské mediální zdroje, stejně jako hrstka západních odborníků, tvrdily, že v době incidentu byla v této oblasti Baltského moře pozorována aktivita amerického námořnictva.

Pokud Švédsko nakonec uvede, že za útokem na plynovody stálo Rusko, Moskva to pravděpodobně odmítne a bude požadovat vlastní nezávislý přístup k důkazům a místu a jejich prošetření.

Zdroj: sakerhetspolisen.se