Ruské ministerstvo obrany v sobotu vydalo prohlášení, v němž obviňuje britské námořnictvo, že minulý měsíc vyhodilo do povětří plynovod Nord Stream, což je první formální a přímé obvinění vznesené proti Spojenému království v souvislosti s tímto závažným incidentem, který zpochybnil dodávky energie do Evropy.

„Podle dostupných informací se zástupci této jednotky britského námořnictva podíleli na plánování, zajištění a provedení teroristického útoku v Baltském moři dne 26. září letošního roku – vyhození plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 do povětří,“ uvedlo ministerstvo, aniž by však upřesnilo jakékoli důkazy.

Kreml dříve v širším obvinění ukázal prstem na země NATO, včetně Velké Británie, a uvedl, že síly NATO prováděly vojenská cvičení přesně v okolí místa, kde došlo k podmořským výbuchům. Toto obvinění navazuje na tvrzení ruského ministerstva zahraničí, že NATO v létě provedlo vojenské cvičení v blízkosti místa, kde došlo k podmořským výbuchům.

„V červenci se v oblasti ostrova Bornholm konalo cvičení NATO s použitím hlubokomořské techniky,“ uvádí se v brífinku ministerstva zahraničí několik dní po výbuchu 26. září. Mluvčí Maria Zacharovová uvedla, že v době sabotážního útoku byla oblast „přeplněna infrastrukturou NATO“.

V návaznosti na to během svého projevu o anexi čtyř ukrajinských území 30. září prezident Putin podnikl tento útok na Západ:

Putin prohlásil, že „anglosasové“ na Západě přešli od sankcí vůči Rusku k „teroristickým útokům“ a sabotovali plynovody Nord Stream 1 a 2, což označil za pokus o „zničení evropské energetické infrastruktury“.

Dodal, že „to udělali ti, kteří z toho mají prospěch“, aniž by jmenoval konkrétní zemi.

Jediné, na čem se Rusko i Západ shodují, je, že šlo o úmyslný čin, nikoli o pouhou nehodu. Například předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová jej krátce po incidentu označila za sabotáž a zároveň varovala, že „úmyslné narušení evropské energetické infrastruktury je nepřijatelné a povede k nejostřejší možné reakci“.

Rusko si položilo otázku, proč by muselo sabotovat své vlastní plynovody, místo aby plyn prostě vypnulo, kdyby to považovalo za vhodné.

Švédské ozbrojené síly byly po celý uplynulý týden na místě vyšetřování a potvrdily, že rozsáhlé poškození potrubí způsobily silné detonace, které vyvolaly únik plynu na několika místech, přičemž Švédsko nyní vyzývá k doplňujícímu vyšetřování – možná i k případnému určení viny.

Během několika hodin po sobotním obvinění Ruska britské ministerstvo obrany nové obvinění označilo za „nepravdivé tvrzení epického rozsahu“. Mluvčí britské armády prohlásil: „Aby odvrátilo pozornost od svého neúžasného postupu při nezákonné invazi na Ukrajinu, uchyluje se ruské ministerstvo obrany k šíření nepravdivých tvrzení epického rozsahu.“

Zdroj: independent.co.uk