Čínský prezident Si Ťin-pching a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu ve středu telefonicky hovořili poprvé od začátku rusko-ukrajinské války. (Foto: Twitter / ilustrační)

Zelenskyj potvrdil „dlouhý a smysluplný“ rozhovor ve svém prohlášení:

„Měl jsem dlouhý a smysluplný telefonát s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Věřím, že tento hovor, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance v Číně, bude silným impulsem pro rozvoj našich dvoustranných vztahů.“

Očekává se jmenování nového ukrajinského velvyslance v Číně, potvrdil Zelenskyj v prohlášení zveřejněném na Twitteru. Na Ukrajině již dlouho působí čínské velvyslanectví a konzuláty, ale zdá se, že obě strany chtějí ve vztazích začít znovu.

Během hovoru zazněly zmínky o možnosti budoucích jednání. Vzhledem k Siovu dvanáctibodovému mírovému plánu zveřejněnému koncem února, který se však zatím nepodařilo prosadit ani u Moskvy, ani u Kyjeva, se Peking nabízí jako možný prostředník. Podle dalších informací agentury Bloomberg, založených na prohlášeních obou stran z telefonátu:

  • Xi říká, že jednání jsou jediným řešením války na Ukrajině.
  • Xi prohlásil, že Čína je ochotna posílit vztahy s Ukrajinou
  • Telefonát mezi Xi a Zelenským ukazuje, že Čína přikládá význam prohlubování vztahů s Ukrajinou, uvedl na brífinku v Pekingu představitel ministerstva zahraničí Jü Ťün
  • Čína je velmi znepokojena humanitárními podmínkami na Ukrajině
  • Čína uvedla, že zatím neexistuje žádný časový plán návštěvy zvláštního vyslance na Ukrajině
  • Čína neuvádí, které další země vyslanec pro Ukrajinu navštíví

Načasování telefonátu je navíc pravděpodobně pokusem o urovnání vztahů poté, co pekingský velvyslanec ve Francii Lu Šaj vyvolal intenzivní polemiku v celé Evropě, když ve víkendovém rozhovoru zpochybnil suverenitu postsovětských zemí a řekl, že podle mezinárodního práva nemají „skutečný status“.

Čína rychle couvla a označila prohlášení osamělého velvyslance za pouhý osobní názor. Stalo se tak poté, co si pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko předvolaly své čínské velvyslance k podání vysvětlení.

Odsuzující prohlášení přilétla i od dalších evropských představitelů a hlavních měst.

Pekingské ministerstvo zahraničních věcí pak v pondělí v návaznosti na to vydalo následující vysvětlení: „Čína respektuje svrchovaný status bývalých sovětských zemí po rozpadu Sovětského svazu,“ uvedl mluvčí Mao Ning. Mao řekl, že postoj Pekingu je „konzistentní a jasný“, ale neuvedl, zda Luův komentář považuje za nesprávný.

Zdroj: bbc.com