Cílem dohody je rozptýlit obavy Jižní Koreje z agresivního jaderného zbrojního programu Severní Koreje a zabránit této zemi v obnovení vlastního jaderného programu. (Foto: Flickr)

Prezidenti Joe Biden a Yoon Suk Yeol ve středu podepíší dohodu, která zahrnuje plány na to, aby americké ponorky s jadernými zbraněmi poprvé po více než 40 letech zakotvily v Jižní Koreji, což je podle vysokých představitelů Bidenovy administrativy nápadný projev podpory Soulu uprostřed rostoucích obav z jaderných hrozeb ze strany Severní Koreje.

Plánované návštěvy v docích jsou klíčovým prvkem takzvané „Washingtonské deklarace“, jejímž cílem je odradit Severní Koreu od provedení útoku na svého souseda. Deklarace byla představena v době, kdy Biden hostí Yoona na státní návštěvě v době zvýšeného znepokojení obou lídrů kvůli zvýšenému tempu testů balistických raket Severní Koreou v posledních několika měsících.

Tři vysocí představitelé Bidenovy administrativy, kteří před oficiálním oznámením informovali novináře pod podmínkou zachování anonymity, uvedli, že Biden a Yoonovi spolupracovníci pracovali na podrobnostech plánu několik měsíců a shodli se, že zásadním aspektem dohody musí být „příležitostné“ a „velmi jasné demonstrace síly“ rozšířených odstrašujících schopností USA.

Cílem dohody je rozptýlit obavy Jižní Koreje z agresivního programu jaderných zbraní Severní Koreje a zabránit zemi v obnovení vlastního jaderného programu, kterého se vzdala téměř před 50 lety, když podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Spojené státy a Jižní Korea by rovněž hlouběji koordinovaly strategii jaderné reakce v případě útoku Severu na Jih – operační kontrola těchto zbraní by však zůstala pod kontrolou USA a na jihokorejské pobřeží by nebyly rozmístěny žádné jaderné zbraně.

Dohoda rovněž vyzývá k tomu, aby armády USA a Jižní Koreje posílily společný výcvik a lépe začlenily jihokorejské vojenské prostředky do společného úsilí o strategické odstrašení. Jižní Korea v rámci prohlášení potvrdí svůj závazek dodržovat Smlouvu o nešíření jaderných zbraní, dohodu podepsanou několika hlavními jadernými i nejadernými mocnostmi, které se zavázaly ke spolupráci s cílem zastavit šíření jaderných technologií, uvedli představitelé.

Zdroj: nbcwashington.com