Kreml reagoval na zprávy, že prezident Vladimir Putin žije ve strachu z atentátu, bydlí v bunkru a používá dvojníka, jako na nepodložené „lži“. (Foto: Flickr)

Jeho tiskový mluvčí Dmitrij Peskov v úterý k těmto obviněním uvedl, že ne, ruský prezident „nesedí v bunkru“. Peskov uvedl: „Důstojník je naživu: „Slyšeli jsme [lidi], že Putin má spoustu dvojníků, kteří pro něj pracují, zatímco on sedí v bunkru. Další lež,“ uvedla agentura RIA Novosti.

Peskov navázal slovy: „Vidíte, jakého máme prezidenta. Ve skutečnosti je takový, jaký vždycky byl, je to super aktivní člověk.“ Komentář pronesl v populární talk show ruských médií.

„Ti, kteří s ním pracují, s ním sotva drží krok. Člověk mu může jeho energii jen závidět. Chraň bůh, člověk mu může přát jen zdraví. Samozřejmě, že nevysedával v žádných bunkrech. I to je lež,“ zdůraznil.

O tom, že Putin trpí špatným zdravotním stavem, se také mluví už dlouho, což je mediální trend, který se rozmohl po ruské invazi na Ukrajinu 24. února loňského roku.

Peskov využil příležitosti a prohlásil, že sedmdesátiletý prezident je ve skvělém zdravotním stavu. „Sami vidíte, jak na tom náš prezident je: Vždycky byl a je megaaktivní – ti, kteří pracují vedle něj, s ním sotva drží krok,“ řekl. „Jeho energii mu můžeme jen závidět.“

Spekulace o tom, že Putin možná používá dvojníky jako bezpečnostní opatření, se pravděpodobně znovu objevily po překvapivé návštěvě ruského vůdce v blízkosti frontové linie na Ukrajině minulý týden. Před týdnem v úterý uskutečnil svou druhou návštěvu svých vojáků na Ukrajině během dvou měsíců a za přísné ostrahy přiletěl vrtulníkem na vojenské velitelské stanoviště v jižní Chersonské oblasti.

„Oblečený v tmavém obleku Putin během obou zastávek zřejmě předsedal schůzkám se svými vojenskými špičkami. Umístění vojenských velitelství nebylo zveřejněno, takže nebylo možné posoudit, jak blízko jsou frontové linii,“ poznamenala agentura Associated Press k videozáznamu návštěvy ve státních médiích. Ve zprávě se však také uvádí: „Nebylo také možné nezávisle ověřit pravost videozáznamu.“

Zdroj: news.yahoo.com