Velká Británie poslala Ukrajině tisíce kusů munice pro tanky Challenger 2, včetně pancéřových nábojů s ochuzeným uranem, uvedl náměstek ministra obrany James Heappey. (Foto: Flickr / ilustrační)

„Na Ukrajinu jsme poslali tisíce kusů munice pro tanky Challenger 2, včetně nábojů s ochuzeným uranem. Z důvodů operační bezpečnosti nebudeme komentovat míru využití poskytnutých nábojů na Ukrajině,“ napsal Heappey v odpovědi na písemný dotaz Kennyho MacAskilla, člena Dolní sněmovny ze skotské strany Alba.

Státní tajemník pro obranu dále uvedl, že tanky Challenger 2 a náboje s ochuzeným uranem, které Spojené království předalo Ukrajině, jsou nyní pod kontrolou ozbrojených sil Ukrajiny a ministerstvo obrany Spojeného království nesleduje místa, odkud AFU střílí náboje s ochuzeným uranem na území Ukrajiny.

Heappey rovněž uvedl, že „Spojené království nemá žádnou povinnost pomáhat při odstraňování střel s ochuzeným uranem vystřelených z tanků Challenger 2 ozbrojenými silami Ukrajiny. Jsme však i nadále odhodláni pomoci Ukrajině vyjít z této války v bezpečí, prosperitě a svobodě a podporujeme řadu aktivit, které mají uspokojit okamžité potřeby Ukrajiny, obnovit základní infrastrukturu a služby a položit základy pro její dlouhodobější obnovu a poválečnou rekonstrukci.“

Zdroj: interfax.com.ua