Spojené státy opět vyvíjejí tlak na Čínu kvůli její údajné zákulisní pomoci Rusku při vedení války na Ukrajině. (Foto: Flickr)

„Bidenova administrativa konfrontovala čínskou vládu s důkazy, které naznačují, že některé čínské státní společnosti“ mohou poskytovat pomoc, uvádí agentura Bloomberg, a zároveň se snaží „zjistit, zda Peking o těchto aktivitách ví, podle lidí obeznámených se záležitostí“.

Zdroje citované ve zprávě uvedly, že podpora se týkala nesmrtící vojenské pomoci a ekonomické pomoci, která „se zastavuje u plošného obcházení režimu sankcí“ zavedeného USA a jejich spojenci vůči Rusku.

Předpokládá se, že se předává nesmrtící vybavení, jako jsou přilby a neprůstřelné vesty, což je podle amerických představitelů stále „znepokojující“ – a očekává se, že se ministr zahraničí Tony Blinken na tuto záležitost zeptá, až v příštích týdnech pojede do Číny.

Washington se od začátku ruské invaze obává, že vzájemné prohlášení Moskvy a Pekingu o „přátelství bez hranic“ na summitu Putin-Xi 4. února 2022 se změní ve vojenské zásobování ruské válečné mašinérie.

Z úst amerických představitelů dokonce zaznívaly náznaky, že prezident Si o invazi věděl předem, což Peking jako rozhodný popírá. Načasování Putinovy útulné návštěvy s tímto čínským protějškem, která přišla jen několik týdnů před tím, než nařídil invazi na Ukrajinu, dlouho vyvolávalo obočí.

Otázka možného porušování sankcí, které do Ruska posílají státem vlastněné společnosti, byla vznesena přímo u nejvyšších čínských vládních představitelů na ministerstvu zahraničí. „Tento trend je natolik znepokojivý, že američtí představitelé tuto záležitost nadnesli svým čínským protějškům a varovali před důsledky dodávek materiální podpory války,“ upřesňuje agentura Bloomberg.

Ale i když se pak prokáže, že čínská vláda přímo věděla o aktivitách svých státních firem porušujících sankce, zůstává otázkou, jak daleko je Bidenova administrativa ochotna zajít, pokud jde o tresty.

Zpráva agentury Bloomberg na toto dilema upozorňuje následujícím způsobem: „A pokud Biden a jeho poradci zjistí, že se čínská vláda podílela na činnosti těchto státních podniků nebo ji mlčky akceptovala, budou se muset rozhodnout, jak moc zatlačit.“

A dále: „To by mohlo znamenat riziko otevření zcela nové oblasti sporu v době, kdy se USA snaží vyvážit svou touhu po stabilizovaných vztazích s Pekingem kroky, které mají omezit čínský přístup ke špičkovým zrcadlovým čipům, a konfrontovat Čínu s tím, co považují za agresivnější postoj vůči Tchaj-wanu.“

Potenciální možnost Kremlu využít Čínu jako spolehlivého vojenského dodavatele by měla obrovské důsledky pro jeho válečné úsilí, zejména vzhledem k rozšířenému předpokladu, že Rusko rychle vyčerpává své dělostřelecké zásoby. Velký a mocný tajný podporovatel, který by mohl udržovat čerstvé dodávky, by změnil pravidla hry, a to i ve chvíli, kdy ukrajinská strana zoufale touží po dalších dodávkách od svých západních podporovatelů.

Americké zpravodajské služby si v poslední době vyhlédly jako viníka pomoci ruské invazi prostřednictvím vybavení a munice také Severní Koreu. USA nedávno tvrdily, že Pchjongjang vyzbrojuje zejména soukromou vojenskou firmu Wagner.

Zdroj: msn.com