Pokud jde o sexuální deviace kněží, kteří mají být oslavováni, nejde jen o děti – i když pedofilie se v této zprávě objevuje. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podle listu The Sunday Times nyní Vatikán vyšetřuje obvinění z uzamčení „sexuálního večírku“ v kněžských pokojích v katedrále svaté Marie v britském Newcastlu.

„Řada stížností byla podána jednotlivci v diecézi poté, co se objevily informace o sexuálním večírku, který se konal v obytných prostorách kněží připojených ke katedrále v Newcastlu,“ uvedl zdroj z diecéze. Druhý zdroj uvedl: „Diecéze se rozhodla, že bude pokračovat ve své činnosti: „Katedrála se stala terčem posměchu.“

A v dopise, který viděl deník Times, se uvádí, že vyšetřováním byl pověřen liverpoolský arcibiskup, kterému bylo nařízeno vypracovat „hloubkovou zprávu o událostech, které vedly k rezignaci biskupa Byrnea“.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se Byrne, který sloužil jak v Hexhamu, tak v Newcastlu, účastnil údajného večírku v nemovitosti přiléhající ke katedrále svaté Marie v Newcastlu, který léčil Covid-19 výluky, ani tomu, zda o něm věděl.

Robert Byrne byl biskupem v době, kdy údajně došlo k sexuálnímu večírku. Kostely zůstaly po většinu pandemických výluk zavřené, povoleny byly pouze církevní pohřby. Podle zdroje blízkého vyšetřování však otec Micael McCoy, kterého Byrne instaloval v roce 2019, údajně oslovil několik věřících s dotazem, zda by se nechtěli zúčastnit „večírku“ v katedrále.

McCoy spáchal sebevraždu zejména v dubnu 2021 poté, co zjistil, že je vyšetřován oddělením pro ochranu dětí a dospělých northumbrijské policie kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, které proti němu bylo vzneseno v minulosti (tam je).

A v dalším souvisejícím pedofilním vyšetřování se Katolická agentura pro bezpečnostní standardy (CSSA) zaměří na odsouzeného sexuálního delikventa, otce Tima Gardnera, a jeho vztah k diecézi. Gardner se u londýnského soudu přiznal k pořízení a/nebo držení tisíců nemravných snímků dětí.

Byl přistižen s více než 500 fotografiemi dětí a více než 5 000 zakázanými snímky staženými do svého počítače. Gardner, kterému bylo v té době 42 let a který vyučoval náboženskou výchovu na katolické škole v severním Londýně, se rovněž přiznal k deseti případům pořizování nemravných snímků dětí a k jednomu případu držení zakázaných snímků. Byl odsouzen k osmi měsícům vězení s podmíněným odkladem na dva roky. -The Times

Gardnerovi byla údajně po jeho odsouzení nabídnuta možnost ubytování v „orgiích“ v rámci diecéze Newcastle, což podle tvrzení obsažených ve zprávě vyšší představitelé diecéze zakročili a zablokovali.

Dopis liverpoolského arcibiskupa dal kněžím na vědomí, že přezkum CSSA bude zahrnovat „bývalé i současné duchovní, bývalé i současné zaměstnance, bývalé i současné laické dobrovolníky, případně oběti“.

Vyšetřování je vzácným krokem dikasteria pro biskupy – oddělení ve Vatikánu, které má za úkol jmenovat biskupy a dohlížet na jejich činnost po celém světě a které se zodpovídá přímo papeži. Minulý týden CSSA potvrdila, že zahájila „neplánovaný bezpečnostní audit“ v diecézi Hexham a Newcastle.

„Rozsah vyšetřovací práce se bude týkat všech nahlášených zneužití, údajných zneužití, obav o ochranu a kultury ochrany v diecézi jako celku,“ uvedl Steve Ashley, generální ředitel CSSA, a dodal, že jejich práce je „nezávislá“ a mají „plnou autonomii nad našimi zjištěními“.

„Nemělo by být pochyb o tom, že nenecháme kámen na kameni, pokud jde o zajištění bezpečnosti lidí, a to zahrnuje i vyšetřování kultury ochrany v Hexhamu a Newcastlu,“ řekl Nazir Afzal, předseda CSSA a bývalý vrchní státní zástupce pro severozápadní Anglii.

Zdroj: thetimes.co.uk