„Ruští oligarchové jako Oleg Děripaska vykonávají globální zhoubný vliv jménem Kremlu a jsou spojováni s úplatkářstvím, vydíráním a násilím.“ (Foto: Flickr)

V sobotu odpoledne byl kvůli údajným vazbám na Rusko zatčen bývalý agent FBI Charles McGonigal, který byl vedoucím kontrarozvědky v newyorské pobočce a podílel se na vyšetřování údajných vazeb mezi Trumpem a Ruskem.

Podle CBS byl McGonigal zatčen kvůli „svým vazbám na Olega Děripasku, ruského miliardáře, na kterého Spojené státy uvalily sankce a který byl loni trestně obviněn z porušení těchto sankcí“.

Jak uvádí Business Insider, McGonigalová „se podílela na vyšetřování kontaktů Trumpovy kampaně s Ruskem během voleb v roce 2016“.

Michael Driscoll, odpovědný zástupce ředitele FBI, ve svém prohlášení uvedl: „FBI je odhodlána prosazovat ekonomické sankce určené k ochraně Spojených států a našich spojenců, zejména proti nepřátelským aktivitám cizí vlády a jejích aktérů.“

„Ruští oligarchové, jako je Oleg Děripaska, vykonávají globální zhoubný vliv jménem Kremlu a jsou spojováni s činy úplatkářství, vydírání a násilí,“ uvedl Driscoll. „Jak se tvrdí, pánové McGonigal a Šestakov, oba občané USA, jednali jménem Děripasky a podvodně využívali americký subjekt k zastření své činnosti v rozporu s americkými sankcemi. Po uvalení sankcí musí být tyto sankce uplatňovány stejně vůči všem občanům USA, aby byly úspěšné. Neexistují žádné výjimky pro nikoho, včetně bývalého úředníka FBI, jako je pan McGonigal.“

V sobotu byl kvůli svým vazbám na Děripasku zatčen také Sergej Šestakov, soudní tlumočník, který pro FBI pomáhal při vyšetřování ruských oligarchů.

Čtyřiapadesátiletý McGonigal, který odešel do důchodu v roce 2018, byl zatčen na letišti JFK po příletu do USA ze Srí Lanky.

McGoniga „je obviněn z porušení amerických sankcí tím, že se snažil dostat Děripasku ze sankčního seznamu,“ uvádí CBS.

Podle ministerstva spravedlnosti se McGonigal a Šestakov v roce 2021 dohodli, že budou vyšetřovat ruského Děripaskova konkurenta, a za své úsilí údajně obdrželi platby. Jsou obviněni z padělání podpisů a z toho, že své prostředky dostávali od Děripasky prostřednictvím fiktivních společností.

Čelí obvinění z praní špinavých peněz. „Za každý ze čtyř bodů obžaloby hrozí maximální trest 20 let vězení,“ uvádí CBS.

Na 55letého Děripasku, hliníkového magnáta s majetkem v hodnotě 1,7 miliardy dolarů, uvalilo v roce 2018 sankce ministerstvo financí. Důvodem sankcí byly podle představitelů ministerstva financí „pokračující a stále zlovolnější aktivity ruské vlády ve světě“.

Zdroj: thepostmillennial.com