V sobotu americká armáda propašovala nejméně 80 cisteren s pohonnými hmotami naložených stovkami tun ukradené syrské ropy z oblasti Džazíry bohaté na suroviny na své základny v Iráku, tvrdí syrská státní média. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podle místních zdrojů, které hovořily s agenturou SANA, byly cisterny vyvezeny ze Sýrie v rámci konvoje 148 vozidel, který v sobotu brzy ráno překročil nelegální hraniční přechod Al-Walid.

Další vozidla v americkém konvoji zahrnovala chladírenské vozy a obrněná vozidla, uvádějí zdroje. Nejnovější operace Washingtonu zaměřená na krádež ropy se uskutečnila jen několik hodin poté, co byly jejich okupační základny na ropných polích Conoco a Al-Omar na severovýchodě Sýrie zasaženy raketami a údery bezpilotních letounů v odvetě za americký letecký útok, který byl dříve v pátek proveden v guvernorátu Deir Ezzor a při němž zahynulo několik Syřanů.

Podle zdrojů z terénu, které hovořily s Al Mayadeen, byla okupační základna na poli Conoco zasažena více než 15 raketami. V rozhovoru s televizí Al-Džazíra jeden z amerických představitelů uvedl, že jedna ze základen byla zasažena „osmi raketami“.

Americká média citovala Pentagon, podle něhož si útoky vyžádaly několik obětí. Žádné další podrobnosti však nebyly poskytnuty. Žádná skupina nepřevzala odpovědnost za odvážný útok, který znamenal třetí úspěšnou ozbrojenou operaci proti americkým jednotkám v Sýrii během 24 hodin.

V komentáři k pátečním leteckým útokům – zahájeným z letecké základny Al-Udeid v Kataru – americký prezident Joe Biden uvedl, že jeho země je připravena „jednat silou, aby ochránila náš lid“, a dodal, že USA „neusilují o konflikt s Íránem“.

Sobotní operace zaměřená na krádež ropy byla již třetím případem, kdy americké jednotky drancovaly syrské zdroje od 6. února, kdy zemi postihlo ničivé zemětřesení. Washington udržuje v Sýrii přibližně 900 vojáků, kteří jsou rozděleni především mezi základnu Al-Tanf a severovýchodní region země. Jejich okupace je podle mezinárodního práva nezákonná, neboť byla provedena bez souhlasu vlády.

Ačkoli americké jednotky – doprovázené bojovníky ze Syrských demokratických sil (SDF) – původně obsadily rozsáhlá území Sýrie pod záminkou boje proti ISIS, oficiální důvod okupace se změnil poté, co byl ISIS z velké části poražen.

V nechvalně známých komentářích z roku 2019 bývalý americký prezident Donald Trump uvedl: „Necháváme si [syrskou] ropu. Ropu máme my. Ropa je v bezpečí. Vojáky jsme tam nechali jen kvůli ropě“.

Podle vyšetřování The Cradle projíždějí každý týden desítky tankerů přes nelegální přechody mezi Irákem a Sýrií v konvojích doprovázených americkými válečnými letadly nebo vrtulníky. Pastevci v regionu tato tvrzení potvrzují s tím, že syrská ropa je dopravována do vojenského prostoru Al-Harir v Erbílu, hlavním městě iráckého Kurdistánu (IKR), regionu známého jako „centrum“ západních a izraelských špionážních agentur.

V srpnu loňského roku syrské ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo, že ztráty, které utrpěl ropný a plynárenský sektor země v důsledku akcí USA, dosáhly od začátku syrské krize v roce 2011 výše 107 miliard dolarů.

Zdroj: thecradle.co