Spojené státy provedly nálety na skupinu podporovanou Íránem v Sýrii poté, co byl při útoku podezřelého dronu íránské výroby na koaliční základnu na severovýchodě země zabit americký kontraktor. (Foto: Flickr)

Podle Pentagonu bylo při čtvrtečním útoku na koaliční základnu zraněno pět příslušníků americké služby a jeden další americký kontraktor.

Dva ze zraněných příslušníků služby byli ošetřeni na místě, zatímco tři další a zraněný kontraktor byli převezeni do zdravotnických zařízení v Iráku.

V prohlášení, které bylo zveřejněno později ve čtvrtek, americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že síly Centrálního velení USA odpověděly na útok „přesnými leteckými údery“ na zařízení ve východní Sýrii, která využívají skupiny napojené na íránské Revoluční gardy.

Ministerstvo obrany uvedlo, že zpravodajská komunita zjistila, že bezpilotní letoun použitý při útoku na koaliční základnu byl íránského původu.

„Letecké údery byly provedeny v reakci na dnešní útok a také na řadu nedávných útoků proti koaličním silám v Sýrii“, které provedly skupiny napojené na Revoluční gardy, uvedl Austin.

Přes noc se na sociálních sítích objevila videa, která údajně ukazují výbuchy v syrské provincii Dajr az-Zaur, strategické provincii, která hraničí s Irákem a obsahuje ropná pole.

Zdroj: theguardian.com