Generál Michael Langley, velitel velitelství USA v Africe (AFRICOM), byl ve čtvrtek vyslechnut poslancem Mattem Gaetzem (R-FL) ohledně afrických vojáků, kteří absolvovali americký vojenský výcvik a poté provedli státní převrat. (Foto: Youtube / R-FL)

Langley trval na tom, že pouze „velmi malý počet“ Afričanů, kteří absolvují americký výcvik, se později zapojí do převratů proti civilním vládám, a uvedl, že programy se zaměřují na „základní hodnoty“.

Na Gaetzův dotaz, zda USA sdílejí „základní hodnoty“ s guinejským vůdcem převratu plukovníkem Mamadym Doumbouyem, Langley odpověděl: „Rozhodně… V našem programu je tomu tak.“ Doumboy a jeho jednotky provedly v roce 2021 převrat, zatímco v zemi působily americké zelené barety, které je cvičily, a dodnes Guineu vede.

Gaetz se rovněž zmínil o převratu v Burkině Faso v lednu 2022, který vedl podplukovník Paul-Henri Sandaogo Damib, jenž se dlouhodobě účastnil amerických výcvikových cvičení. Později téhož roku, v září 2022, byl Damib svržen při dalším převratu, který vedl kapitán Ibrahim Traore. Na dotaz novináře Nicka Turse, zda Traore také absolvoval americký výcvik, Pentagon odpověděl, že neví.

V článku pro Responsible Statecraft Turse uvedl, že od roku 2008 se vojáci vycvičení v USA v Africe „pokusili o nejméně devět převratů (a nejméně v osmi případech uspěli) v pěti západoafrických zemích, včetně Burkiny Faso (třikrát), Guineje, Mali (třikrát), Mauritánie a Gambie“.

Langley zdůraznil, že mezi „základní hodnoty“, na něž se výcvik AFRICOM zaměřuje, patří „respekt k civilní správě“, a uvedl, že velení bude „pokračovat v našem vytrvalém ujišťování, že v sobě ukrývají demokratické normy, demokratické hodnoty, apolitičnost“. Gaetz řekl, že tyto hodnoty se nedrží.

„Před chvílí jste řekl, že s plukovníkem Doumbouyou sdílíme základní hodnoty. To jste řekl před chvílí v odpovědi na mou otázku a zdá se, že jeho základní hodnotou je vedení převratu. Takže si nemyslím, že se to uchytilo. Myslím, že bychom měli alespoň vědět, v kolika zemích cvičíme pučisty,“ řekl.

Zdroj: antiwar.com