Pentagon odhalil, že americké síly v úterý vystřelily na údajný dron „íránské výroby“, který ohrožoval základnu v Sýrii, kde jsou umístěny americké jednotky, a sestřelily ho. (Foto: Twitter / CENTCOM)

Základna se nachází na severovýchodě Sýrie a dron letěl směrem k Mission Support Site Conoco, pojmenovanému podle obrovského plynového pole, které síly podporované USA již několik let okupují v provincii Deir Ezzor.

Americké síly pod záminkou mise „proti ISIS“ již léta okupují velké plynové pole Conoco, které patří k největším v Sýrii a které zásobuje hlavně syrské obyvatelstvo. via AFP
Ústřední velitelství USA uvedlo, že dron byl sestřelen v úterý uprostřed odpoledne, po několika nedávných útocích na americké pozice v regionu a také v souvislosti s řadou útoků na syrsko-iráckou pohraniční základnu al-Tanf.

Jeden z největších nedávných incidentů u plynového pole Conoco se týkal srpnové potyčky, při níž USA podnikly protiútok proti bojovníkům, o nichž se předpokládalo, že jsou podporováni Íránem. Pentagon tehdy uvedl, že zneškodnil čtyři nepřátelské bojovníky a zničil raketomety.

Vzhledem k úzkému spojenectví a spolupráci íránských operativců a syrských sil není jasné, zda útoky skutečně pocházely od „íránských milicí“, nebo od syrských nacionalistických milicí, případně od obou.

CENTCOM v tomto posledním případě učinil vzácný krok a zveřejnil fotografie, na nichž je patrně velký dron nad pozicemi USA a po zásahu amerických sil se ocitá v plamenech…

Tento čerstvý incident se sestřelením dronu přichází po smrtícím zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály, které otřáslo celým regionem, zabilo desítky tisíc lidí a zanechalo celá města a vesnice v troskách.

Zdroj: thehill.com