Bývalý prezident Donald Trump 5. ledna prohlásil, že pokud uspěje v prezidentských volbách v roce 2024, nařídí americké armádě, aby rozdrtila mexické drogové kartely a neměla s nimi „žádné slitování“. (Foto: Flickr)

Trump to oznámil v době, kdy se prezident Joe Biden chystal na svou první návštěvu americko-mexické hranice od nástupu do funkce.

Ve čtvrtečním videoprohlášení Trump obvinil „Bidenovu politiku otevřených hranic“, kterou označil za „smrtelnou zradu našeho národa“, z toho, že podporuje úmrtí Američanů v souvislosti s drogami.

Nelegální přistěhovalectví za Bidenova působení prudce vzrostlo, přičemž podle údajů Celní a pohraniční ochrany přesáhl počet neoprávněně překročených hranic ve fiskálním roce 2022 2,3 milionu. Toto číslo překonalo předchozí rekord zhruba o 1 milion a bylo více než dvakrát vyšší než nejvyšší úroveň zaznamenaná za Trumpa.

Trump, který již dříve navrhl použití americké vojenské síly proti drogovým kartelům operujícím jižně od hranice, včetně údajného odpálení raket do Mexika s cílem zničit drogové laboratoře, ve čtvrtečním videu uvedl, že smrtící narkotika jako fentanyl se valí „přes naši širokou otevřenou hranici“ a „kradou statisíce krásných amerických životů“.

Od Bidenova nástupu do úřadu zemřelo na předávkování drogami 200 000 Američanů, uvedl Trump.

Drogové kartely „vedou válku proti Americe“, pokračoval Trump a dodal, že nyní nastal čas, „aby Amerika vedla válku proti kartelům“.

Trump prohlásil, že označí kartely za zahraniční teroristické organizace a zablokuje jim přístup do globálního finančního systému, a zároveň požádal Kongres, aby přijal zákony, které by trestaly pašeráky drog a obchodníky s lidmi trestem smrti.

„Až budu prezidentem, bude politikou Spojených států zlikvidovat kartely, stejně jako jsme zlikvidovali ISIS a chalífát ISIS – a stejně jako jsme na rozdíl od situace, ve které jsme dnes, měli velmi, velmi silnou hranici,“ řekl Trump.

Bývalý prezident uvedl, že nasadí všechny potřebné vojenské prostředky, včetně amerického námořnictva, aby na kartely uvalil námořní embargo a zajistil, že nebudou moci využívat regionální vody k pašování drog do země.

Dále by „nařídil ministerstvu obrany, aby vhodným způsobem využilo speciální jednotky, kybernetickou válku a další zjevné i skryté akce s cílem způsobit maximální škody vedení, infrastruktuře a operacím kartelů“.

„Miliony a miliony rodin a lidí jsou ničeny. Až se vrátím do Bílého domu, drogoví králové a krutí překupníci už nikdy nebudou mít klidné spaní,“ řekl Trump.

„Už jsme to jednou udělali a udělali jsme to lépe než kdokoli jiný.“

Trumpův výrok zazněl v době, kdy Biden oznámil kroky, které podle něj zlepší bezpečnost hranic a pomohou zastavit příliv nelegálního přistěhovalectví a zároveň rozšíří program podmínečného propouštění, který otevírá legální cestu desítkám tisíc lidí měsíčně k legálnímu vstupu do Spojených států.

Zdroj: theepochtimes.com