Rozsáhlé protesty začínají zvedat příliv odporu proti tomuto anti-demokratickému zákonu. Přicházejí rozsáhlé protesty proti anti-demokratickému zákonu ACTA, při nichž lidé v Polsku dohnali ministerského předsedu Polska, aby se zastavil před touto dohodou – nebo možná od ní spíše vycouval. Jak uvádí TechDirt: Následují rostoucí protesty proti ACTA v Evropě zrovna tak jako i projevy vyměknutí v USA poté, co polský ministerský předseda dal na srozuměnou, že Polsko ACTA v dohledné době neratifikuje, což vede ke spekulacím, že EU se ve skutečnosti k ACTA možná nepřipojí.

Tuskovo vycouvání by mohlo na ACTA uvrhnout kletbu pro celou Evropskou unii. Pokud Polsko nebo kterýkoliv z členských států EU nebo sám Evropský parlament neuspěje při ratifikaci tohoto dokumentu, stává se nulitní a neplatný pro celou unii. Jak věci jsou, už existuje pět členských zemí, které ACTA ani nepodepsaly.

„Sdílím názor s těmi, kdo od počátku říkali, že konzultace nejsou ještě ukončeny,“ řekl podle zpráv Wirtualna Polska Tusk. 54-letý ministerský předseda ještě dodal, že polské odmítnutí ACTA je nyní na stole a přiznal, že před tím k této dohodě kvůli svému věku přistupoval z perspektivy „20. století“.

Slovinská vyslankyně v Japonsku se za podepsání ACTA omluvila své zemi a svým dětem se slovy, že to podepsala,  protože vláda jí to nařídila a „kvůli občanské nedbalosti“, když se vůbec netrápila s tím, co ACTA znamená, než ji podepsala.

Bulharští a polští členové parlamentu si na protest proti ACTA nasadili masky Guy Fawkese. Opět  z TechDirt:

Nedávno jsme poukázali, že partička polských politiků si v parlamentu na protest  proti ACTA nasadila masky Guy Fawkese – Anonymous:

Vypadá to, že někteří politici v Bulharsku si myslí, že to je dobrý nápad, a  udělali to samé:

A opravdu, i ti starší si nasadili masky Guy Fawkese na protest proti ACTA:

 

Marietje Schaake z Evropského parlamentu  píše:

Jako členka Evropského parlamentu jsem velice uvítala nárůst pozornosti, jakého se v posledních týdnech dostalo Obchodní dohodě proti podvrhům (ACTA). Už se to před tím bralo, že se vynoří masivní pokřik, ale to co vidíme, je, že ty protesty začínají být hlasitější a hlasitější.

ARS Technica  hlásí, že řecké ministerstvo spravedlnosti bylo hacknuto Anonymousy:

Řecké ministerstvo spravedlnosti se od řeckých a kyperských spojených hackerů dočkalo přetvoření obsahu své  webové stránky (zrcadlo té přetvořené stránky je k dispozici  zde). Hackeři přidali  video-poselství (nyní odstraněné), které si ztěžuje, že řecká vláda se vzdala demokratické vůle svých lidí a místo toho se ohnula před vůlí MMF a EU.

Od Řecka se očekávalo, že přijme financování MMF ve snaze umožnit vládě vnést do svých financí nějaké zdání udržitelnosti, ale Anonymous věří, že tento krok „na bedra řeckého lidu uvalí diktaturu a umožní bankéřům a monarchům z EU zotročit je jak ekonomicky, tak politicky.“

I ta přetvořená stránka sama se zaměřovala na poselství proti ACTA. Varovala, že Řecko má dva týdny, aby „ACTA zastavilo“ a že když to nezvládne, tak znetvoří asi tak 300 dalších stránek. Mezi dalšími cíli budou jak stránky médií, tak i ministerstev, s tím, že hackeři oznamují, že už mají hesla k většině stránek, a že to byl „JEN ZAČÁTEK“.

I Švédové jsou venku a mobilizují protesty proti ACTA. Jak  hlásí Local:

Více než 10 000 Švédů slíbilo, že se v sobotu zúčastní demonstrací ve Stockholmu a dalších městech na protest proti anti-pirátské legislativě ACTA, která je stanovená, že má během letošního roku projít ještě před svátkem Riksdag.

Demonstrace, která proběhla na Sergels Torgu ve středu Stockholmu, si vyslechla proslovy od členů parlamentu Christian Enström z Pirátské strany, Carl Schlyter ze Strany zelených a Mikaela Gustavssona z Levicové strany.

Více než jedenáct tisíc lidí podepsalo svou účast na Stockholmské demonstraci na Facebooku do soboty 10 h ráno.

Christian Engstöm řekl deníku Agens Nyheter (DN), že s náznaky, že polský parlament je nastavený na zamítnutí této kontroverzní anti-pirátské legislativy, pirátské hnutí získalo vítr do plachet.

„V on-line petici bylo shromážděno už 1,4 miliony podpisů a v Polsku došlo už k bouřím. Vypadá to tam na odhodlání občanů, takže cítím velkou naději,“ řekl DN.

 

Počet protestů proti ACTA v Evropě je ohromující:

 

To nám ale říká jen půlku celého příběhu.

Jak Pirátská strana našla  zprávu Ricka Falvingeho:

Jen se podívejte na tuto mapu. Nikdy jsem neviděl nic podobného co se týče toho, že by lidé po celé Evropě vyžadovali svobodu slova a byli naštvaní na komorní korporatistický čachr za zavřenými dveřmi, který jim krade jejich nejzákladnější občanská práva.

***

Tohle není Hollywood versus Silicon Valley, jak se to snaží líčit starosvětská média. Tohle je Hollywood versus  Lid. Desítky let nás cvičili, abychom mysleli v černé a bílé, jako že dobro a zlo bojují o dominanci nad svobodným světem. A teď se do toho dali a postavili se do role toho ďábelského zlosyna.

Kartel copyrightu si myslel, že vede bitvu proti Googlu.

Není to tak.

Vedou válku proti lidu, a to za pomoci politiků.

A my se za ně nestavíme. My nemůžeme změnit kartel copyrightu, ale můžeme vyslat jasnou zprávu politikům, že pro 250 milionů Evropanů není sdílení a udržování současné kultury  žádným problémem. Je to  mocenská základna 250 milionů voličů, která tě, politiku,  vykopne z úřadu, když si dovolíš sáhnout na net.

A jsou tu už viditelné praskliny na fasádě, zvláště Polsko vrávorá, a kartel copyrightu je viditelně otřesen i porážkou SOPA v USA s tím, že politici už začínají věnovat pozornost tomu, co chce Internet.  Toto můžeme vyhrát.

Dnešní švédská shromáždění. Seznam shromáždění níže ( přes Christiana Engströma, člena Evropského parlamentu):

  • StockholmSergels Torg, 12 noon. [ Facebook]
  • GöteborgGötaplatsen, 12 noon. [ Facebook]
  • MalmöStortorget, at the Karl X Gustav statue, 12 noon. [ Facebook]
  • Helsingborgat the Magnus Stenbock statue, 13:00. [ Facebook]
  • UmeåApberget, 12 noon. [ Facebook]
  • KalmarGiraffens Köpcentrum, 12 noon. [ Facebook]
  • SundsvallTorget, 12 noon. [ Facebook]
  • KarlstadStora Torget, 12 noon. [ Facebook]
  • BorlängeJussi Björlings torg, 12 noon. [ Facebook]

(Pozorovatel si všimne, že méně než polovina těchto pochodů je zakreslena na té už působivé mapě evropských shromáždění. Jsme zvědav, jak by ta mapa vypadala, kdyby v ní byla zahrnuta všechna shromáždění.)

Většina Evropy bude mít shromáždění příští sobotu 11. února. To bude také něco. Poskytněme Evropě to nejlepší vodítko pro taková shromáždění ze Švédska, jaké mohou vůbec dostat!

Jak to bylo dnes ráno 4. února, 11 000 lidí se zavázalo přijít na shromáždění ve Stockholmu a dalšími 3 500 možná. Tohle jsou čísla, která by přeplnila náměstí  Plattan po okraj. Budu na shromáždění ve Stockholmu ve Švédsku a udělám spoustu obrázků a dám je sem.

AKTUALIZACE 15:00: ***

Shromáždění na náměstí Sergel Torg ve Stockhomu ve Švédsku. Anna Troberg, vůdkyně švédské Pirátské strany, mluví (nalevo) a možná tak 1/3 davu v záběru.

Ten obrat je nesrovnatelný  s ničím, co jsem viděl při únorovém shromáždění ve Švédsku. Ve 20°C mraze tu bylo více než tisíc lidí protestujících proti právům korporací za svou svobodu slova; normálně jste šťastní, když jich seženete 50.

Rovněž to tu bylo velice jasné opakující se téma mezi členy Evropského parlamentu, mluvili členové parlamentu EU ze tří různých stran. Vyprávěli příběhy, jak byly v Evropě poraženy softwarové patenty, což následoval kritický „dodatek 138“ k balíčku zákonů Telecom, který byl zaměřena na to, aby lidi  en masse umlčel na Netu. No, díky usilovným aktivistům a lidem zevnitř jsme zvládli uvést do chodu tak silnou sebeobranu, jaká je jen proti umlčování lidí možná. Ale lobbiské monopolistů se nikdy nevzdají. Teď  do toho jdou zase, tentokrát říkají, že když  úřady nemohou lidí  en masse umlčet kvůli „dodatku 138“, tak to možná budou moci udělat  soukromé korporace – poskytovatelé internetu – za ně prostřednictvím ručení třetí strany, která by je nutila, aby podle podmínek jejich služeb tyto odposlouchávali –  čili ACTA.

Naštěstí, a to bylo shodné poselství od všech členů Evropského parlamentu, tady  máme plánek na porážku ACTA. Potřebujeme opakovat to, co jsme říkali už u patentů na software a u Telekomunikačního balíčku. Vyžaduje to tvrdou práci, zabere to tuny aktivismu, ale přesně víme, co dělat, a jak to dělat, a co je nejdůležitější:  víme, že můžeme zvítězit.

Jaký byl závěr z tohoto shromáždění, všichni byli odhodláni v tomto boji zvítězit, když slyšeli to jasné poselství, že to dá sice práci, ta je ale zcela proveditelná.

AKTUALIZACE 2: Z Christian Engström existuje více fotek členů Evropského parlamentu  tady. Jsou volně pro jakékoliv použití (CC0 / Public Domain). Zde je jedna z fotek ukazující protestující dav:

 

Rozcestník protestů proti ACTA v ČESKÉ REPUBLICE 11.2. 2012

 

Po sérii demonstrací, které postupně nabírají na síle přichází celoevropský protest proti ACTA. Jedenáctého února proběhnou protesty proti této smlouvě také v celé České republice.

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, k protestu říká: "Jsem rád, že se podařilo prokázat, že mladí lidé jenom neklikají na Facebooku, ale jsou ochotní vyrazit do ulic. Vládní strany si musí uvědomit, že pokud zaútočí na naše občanská práva a svobodu Internetu, přijdou o podporu mladé generace."

Ostatní politické strany se začaly ACTA zabývat a někteří ústavní činitelé (Viktor Paggio – VV, Zdeněk Škromach – ČSSD), veřejně slíbili, že budou proti ACTA bojovat.

 

Brno: 14:00 – 16:00, Náměstí svobody –  http://www.facebook.com/events/168703239906096/

České Budějovice: 15:00 – 18:00, náměstí Přemysla Otakara II. –  https://www.facebook.com/events/200844340013226/

Karlovy Vary: od 13:00 ulice T.G. Masaryka – Pod Mc Donaldem –  https://www.facebook.com/events/354949464524534/

Olomouc: 14:00 – 16:00, Horní náměstí,  http://www.facebook.com/events/224487717644052/

Ostrava: ve 14 hodin na Masarykově náměstí –  http://www.facebook.com/events/302555016469685/

Plzeň: od 14:00 na Náměstí republiky –  http://www.facebook.com/events/102001333259533/

Praha: 14:00 – 17:00 protestní průvod, start bude na Staroměstském náměstí, závěr na Náměstí Jana Palacha –  http://www.facebook.com/events/262090337195789/

Ústí nad Labem: 14:00 – 17:00 Shromáždění bude zahájeno poblíž křižovatky ulic Bílinská a U kostela, následný průvod půjde po trase Bílinská, Revoluční, Mírové náměstí, Velká hradební, Pařížská, Masarykova, Mírové náměstí. –  http://www.facebook.com/events/375639979128356/

Valašské meziříčí: od 15:00 do 17:30, náměstí Valašské meziříčí –  http://www.facebook.com/events/133265476793759/

Zlín: 14:00 – 15:30 Náměstí míru –  https://www.facebook.com/events/262404013831026/

Znojmo – od 14:00 do 16:00  http://www.facebook.com/events/144198772366385/

Mapa protestů –  http://maps.google.com/maps/ms?msid=212120558776447282985.0004b7b33e16f13c710c7&msa=0&ll=55.578345%2C21.005859&spn=24.676908%2C86.572266

Seznam protestů probíhajících po celém světě:  http://www.facebook.com/events/171544026282055/

Dále k tématu:

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/190-acta-globalni-cenzura-internetu-video

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/196-gerald-celente-internet-velkeho-bratra

https://ac24.cz/zpravy-ze-sveta/206-fbi-vase-soukromi-na-internetu-je-povazovano-za-podezrelou-aktivitu

 

Zdroj: http://www.washingtonsblog.com/2012/02/europe-rises-up-against-acta.html

Zdroj: http://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/navzdory-mrazu-demonstrovalo-proti-acta-pres-3000-lidi-v-sobotu-pokracujeme-v-krajich