Globalisté v USA a Evropě si oddechli, protože demokraté odvrátili „červenou vlnu“ v Kongresu v polovině volebního období. (Foto: Flickr)

„Myslím, že zejména v Evropě je cítit určitá úleva… že se zdá, že se pochod republikánství MAGA, trumpismu, trochu zastavil,“ řekl v sobotu listu The Hill Matthias Matthijs, vedoucí pracovník pro Evropu v Radě pro mezinárodní vztahy.

„Taková je přinejmenším zdejší interpretace. Že to není předem dané, že rok 2024 vyústí opět v nějaké izolacionistické předsednictví.“

Existují však obavy, že Sněmovna reprezentantů vedená republikány by mohla být Bidenovi stále trnem v oku, pokud by proti němu nebo jeho kabinetu zahájila řízení o impeachmentu a vyšetřovala jeho syna Huntera.

„V Evropě panují obavy, že Biden bude nyní rozptylován Sněmovnou, která mu bude znepříjemňovat život,“ řekl Matthijs.

„Že budeme slyšet jen o notebooku Huntera Bidena a o takovýchto falešných impeachmentových řízeních proti prezidentovi, viceprezidentovi, ministru zahraničí, Tonymu Faucimu, na co si vzpomenete.“

Celkově však mají evropští představitelé „o něco lepší“ pocit z toho, jakým směrem se Spojené státy po volbách v polovině volebního období ubírají.

„Neznamená to, že se kvůli těmto volbám hned něco změní, ale myslím, že je to alespoň velmi užitečná připomínka pro mnoho lidí v Evropě, že USA jsou schopny sebekorekce, když se příliš vydávají jedním směrem,“ řekl Matthijs.

Stejně tak Emily Horneová, bývalá mluvčí Rady pro národní bezpečnost a Bidenova asistentka, si posteskla, že bývalý prezident Donald Trump by se v roce 2024 stále mohl stát kandidátem GOP.

„Nyní je tu určitá dočasná úleva, ale ne v té větší otázce roku 2024 a toho, zda by se Trump nebo někdo jemu podobný mohl vrátit a zmařit tak velký pokrok, kterého jsme byli schopni společně s Evropou dosáhnout, a to nejen v otázce Ukrajiny, ale ve všech oblastech od zvládnutí COVID přes přípravu na budoucí pandemie až po řešení změny klimatu,“ řekla Horneová v rozhovoru pro The Hill.

Obávala se také, že šéf Sněmovny reprezentantů GOP Kevin McCarthy by mohl zastavit tok finanční pomoci a zbraní na Ukrajinu.

„Otázkou je, zda dokáže kontrolovat aktéry ve své frakci, kteří se více starají o své zvukové projevy na Twitteru než o to, aby udělali správnou věc jak pro bezpečnostní zájmy USA v Evropě, tak pro ukrajinský lid.“ Horne řekl.

Ačkoli si demokraté zajistili Senát, několik voleb do Sněmovny reprezentantů ještě nebylo vyhlášeno, aby se určilo, která strana získá většinu.

Zdroj: thehill.com