V noci z úterý na středu bylo napadeno třetí letiště hluboko v Rusku, které utrpělo požár poté, co byl sklad ropy bombardován tím, co Kreml označil za útok dronu, který byl po počátečním výbuchu odražen. Rozsáhlý požár zuřil po celou noc, kdy zasahovaly záchranné týmy. (Foto: Twitter)

Stalo se tak den poté, co dvojicí leteckých základen ještě dále uvnitř ruského území otřásly dva výbuchy, při nichž zahynuli tři vojenští pracovníci v Rjazaňské oblasti a na ruské letecké základně Engels-1 v Saratově. I tyto incidenty byly následně ministerstvem obrany označeny za důsledek útoků dronů.

Nad ruským městem Kursk, které leží blíže k Ukrajině než ostatní dvě místa útoku, stoupal v úterý v ranních hodinách nad jeho letištěm hustý černý dým. „Ropné cisterny na základně poblíž města Kursk, asi 60 mil od hranic, hořely a k obloze v úterý brzy ráno stoupal dým,“ píše The Daily Mail na základě regionálních zdrojů.

Mezinárodní zprávy uvádějí, že rozsáhlý požár v Kursku hoří již zhruba deset hodin, vzhledem k tomu, že se po útoku vznítil velký sklad ropy:

Podle místních médií peklo pokrylo téměř 5 500 metrů čtverečních a na místo se sjížděly nové týmy hasičů.

Podezřelé ukrajinské bezpilotní letouny také zaútočily na vojenské letiště Belbek v Sevastopolu – byly však sestřeleny protivzdušnou obranou, uvádějí zprávy.

Stále více to vypadá, že se Ukrajina rozhodla pokusit se mnohem agresivněji zasáhnout uvnitř ruského území, ať už s využitím bezpilotních letounů, nebo případně raket delšího doletu, které jí poskytl Západ, což znamená obrovskou eskalaci.

„Drony byly také zaměřeny na sklad pohonných hmot v Brjanské oblasti, ale nezpůsobily větší škody, uvedly ruské zdroje,“ pokračuje Daily Mail.

Pondělní útoky poškodily „dva bombardéry schopné nést jaderné zbraně, o nichž se předpokládalo, že se připravují na útok na Ukrajinu, zabily tři členy pozemního personálu a další dva zranily“.

Pokud jde o čerstvý pravděpodobný útok dronů na základnu Kursk, britské ministerstvo obrany uvedlo: „Pokud Rusko vyhodnotí, že tyto incidenty byly úmyslnými útoky, bude je pravděpodobně považovat za jedno z nejvýznamnějších strategických selhání ochrany sil od své invaze na Ukrajinu.“

DW/Ruské ministerstvo obrany: „Engelsovo letiště se nachází stovky kilometrů od hranic s Ukrajinou a jsou na něm umístěna některá z největších ruských bojových letadel.“
Britský představitel obrany byl dále citován: „Ruské velení se pravděpodobně bude snažit identifikovat a uvalit přísné sankce na ruské důstojníky považované za odpovědné za umožnění incidentu.“

Zdá se tedy, že se jedná o reakci Ukrajiny na rozsáhlé letecké útoky na její národní energetickou síť, a to rozšíření protiofenzívy směrem k provádění riskantních přeshraničních náletů na hlavní ruské základny.

Význam tohoto kroku nelze přeceňovat – všechny strany to zavádí na nebezpečné, nové a nepředvídatelné území, které činí případnou přímou konfrontaci Ruska a NATO o to pravděpodobnější.

Ukrajinská společnost Ukrenergo mezitím varuje obyvatelstvo před dalšími mimořádnými odstávkami elektřiny, které mají přijít v celé zemi. „Vzhledem k následkům ostřelování… bude v zájmu zachování rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny zaveden režim nouzových odstávek ve všech oblastech Ukrajiny.

„Elektřina bude přednostně dodávána do objektů kritické infrastruktury,“ uvedla Ukrenergo k přídělovým opatřením na Telegramu v pondělí, během nové vlny mnoha desítek ruských náletů.

Vzdálenost letecké základny Engels 400 kilometrů od ukrajinských hranic vyvolala po pondělním útoku pozdvižení. Nacházejí se zde také strategické bombardéry s dlouhým doletem schopné nést jaderné zbraně, z nichž některé byly pravděpodobně poškozeny.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu zároveň podle agentury Interfax slibuje, že Rusko nepřestane, dokud nebude „vojenský potenciál“ Ukrajiny rozdrcen. Šojgu v konferenčním hovoru ministerstva obrany uvedl: „Ruské ozbrojené síly zasazují masivní údery přesnými zbraněmi dlouhého dosahu na vojenský systém velení a řízení, podniky obranného průmyslu a související zařízení, aby rozdrtily vojenský potenciál Ukrajiny.“

„Ruské ozbrojené síly pokračují v osvobozování Donbasu. V poslední době se pod naši kontrolu dostaly Mayorsk, Pavlovka, Opytnoje, Andrejevka, Bělogorovka Južnaja a Kurdyumovka,“ dodal.

Nezávislý novinář Michael Tracey takto shrnuje převratnou povahu událostí posledních 24 hodin a význam toho, že je Washington zjevně podporuje, nebo alespoň netlačí na ukrajinské síly, aby přibrzdily, pokud jde o čerstvé přeshraniční útoky…

„USA tedy inženýrsky podporují válečné úsilí klientského státu, který nyní bombarduje cíle 400 mil uvnitř Ruska – potvrzeno obvyklou taktikou okatého a drzého přiznání ze strany nejvyšších ukrajinských představitelů. Jednoznačně „eskalace“ – na tom se USA podepsaly na neurčito.“

Zdroj: zerohedge.com