Nigerijská vláda tvrdí, že zbraně dodané ze Západu ukrajinské vládě se začaly šířit v západoafrickém regionu. Podle nigerijského prezidenta se tyto nelegální zbraně začaly „filtrovat“ do regionu. (Foto: Flickr)

Naléhavé varování nedávno vydal sám prezident Muhammadu Buhari. V oficiálním prohlášení zveřejněném na internetových stránkách úřadu nigerijského prezidenta se uvádí, že Buhari „vyzval k větší ostražitosti a zpřísnění bezpečnosti kolem hranic a upozornil na zvýšený počet zbraní, munice a dalších zbraní z války mezi Ruskem a Ukrajinou v povodí Čadského jezera“.

Jde o zatím nejjasnější potvrzení, že zbraně určené pro ukrajinské síly opouštějí zemi ve velkém množství, přesně jak se mnozí pozorovatelé obávali vzhledem k miliardám dolarů, které byly do země v průběhu devítiměsíční války napumpovány.

Prezident Buhari řekl: „Situace v Sahelu a zuřící válka na Ukrajině bohužel slouží jako hlavní zdroje zbraní a bojovníků, které posilují řady teroristů v oblasti Čadského jezera. Podstatná část zbraní a munice pořízených k provedení války v Libyi si i nadále nachází cestu do oblasti Čadského jezera a dalších částí Sahelu.“

Pokračoval: „Zbraně používané pro válku na Ukrajině a v Rusku začínají stejně tak pronikat do regionu.“

„Tento nelegální pohyb zbraní do regionu zvýšil šíření ručních palných a lehkých zbraní, které nadále ohrožuje náš kolektivní mír a bezpečnost v regionu. Je proto naléhavě nutné, aby naše pohraniční kontrolní orgány a další bezpečnostní služby urychleně podnikly společné kroky k zastavení oběhu všech nelegálních zbraní v regionu,“ poznamenal Buhari.

Kritici masivních amerických zbrojních dodávek na Ukrajinu dlouhodobě poukazují na to, že po vstupu těchto zbraní do země neexistuje žádná odpovědnost ani odpovídající sledování, což představuje zralou příležitost pro zločince, teroristy nebo lukrativní prodejce zbraní na černém trhu, kteří toho mohou využít.

V říjnu začalo Finsko varovat, že i ono je svědkem toho, jak se zbraně dodávané Západem na Ukrajinu dostávají do různých zemí a padají do rukou zločineckých gangů.

NBI, což je finský federální Národní úřad pro vyšetřování, tehdy bil na poplach a ve svém prohlášení uvedl: „Zaznamenali jsme známky toho, že tyto zbraně již našly cestu do Finska.“

„Zbraně odeslané [různými zeměmi] na Ukrajinu byly nalezeny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku,“ citovala finská média detektivního superintendenta NBI Christera Ahlgrena.

Translated with DeepL