Jakýkoli pokus Evropské unie poslat Ukrajině dalších 19 miliard dolarů bude Maďarsko blokovat, prohlásil Viktor Orbán. (Foto: Flickr)

Maďarský premiér Viktor Orbán kritizoval nejnovější balíček pomoci, který chce Evropská unie poslat Ukrajině, a předseda strany Fidesz prohlásil, že jeho země zablokuje jakýkoli pokus o uvolnění těchto prostředků.

Stalo se tak v době, kdy se vztahy mezi Bruselem a Budapeští nadále zhoršují, přičemž Evropská komise začátkem tohoto týdne doporučila, aby miliardy eur z fondů EU pro Maďarsko zůstaly zmrazeny kvůli dlouhodobému sporu, který má údajně co do činění s obavami bloku ohledně právního státu pod Orbánovou národně konzervativní vládou, která je proti masové migraci.

Podle zprávy agentury Associated Press se však zdá, že Orbán oficiálně nespojuje pozastavení svých fondů s větším financováním Ukrajiny, maďarský vůdce se místo toho ohrazuje proti skutečnosti, že by si členové EU museli půjčit peníze, aby mohli poslat tak velkou částku na Ukrajinu.

Orbán uznává, že Ukrajina potřebuje pomoc s financemi v důsledku probíhající války s Ruskem, nicméně tvrdí, že jakákoli pomoc by měla být dohodnuta bilaterálně mezi Ukrajinou a jednotlivými vládami EU a neměla by přijít ve formě jednoho nadnárodního balíčku pomoci, který by členy EU zadlužil.

„Otázkou je, jak Ukrajině pomoci,“ uvedl podle agentury AP. „Jeden z návrhů říká, že bychom měli využít rozpočty členských států EU k tomu, abychom si společně vzali nové půjčky a tyto peníze použili na poskytnutí Ukrajině. My s tím nesouhlasíme, protože nechceme, aby se Evropská unie stala společenstvím zadlužených států namísto společenství spolupracujících členských států.“

„My [tento] plán nepřijmeme, nebudeme s ním souhlasit, bez nás nevznikne,“ dodal Orbán.

Zdroj: breitbart.com