Jako kdyby Pentagon a americké zpravodajské služby už dostatečně neeskalovaly svou přítomnost uvnitř Ukrajiny, vzhledem k tomu, že už tam je doslova malý kontingent „bot na zemi“ – jak jsme podrobně popsali minulý měsíc, CNN nyní uvádí, že Bidenova administrativa zvažuje „dramaticky“ zvýšit výcvik ukrajinských sil. (Foto: Flickr)

Podle nové zprávy by návrh zahrnoval výcvik amerických poradců „mnohem větších skupin ukrajinských vojáků v sofistikovanější taktice boje“ v amerických zařízeních v Německu a možná i na dalších místech v Evropě.

CNN začíná zprávou, že „Bidenova administrativa zvažuje dramatické rozšíření výcviku, který americká armáda poskytuje ukrajinským silám, včetně instruktáže až 2 500 ukrajinských vojáků měsíčně na americké základně v Německu, podle několika amerických představitelů“.

„Pokud by byl návrh přijat, znamenalo by to výrazné zvýšení nejen počtu Ukrajinců, které USA cvičí, ale také typu výcviku, který absolvují,“ pokračuje zpráva, která také uvádí, že doposud bylo „pouze několik tisíc“ ukrajinských vojáků vycvičeno na konkrétní zbraňové systémy poskytnuté USA.

Podle dalších podrobností v CNN:

V rámci nového programu by USA začaly cvičit mnohem větší skupiny ukrajinských vojáků v sofistikovanější taktice na bojišti, včetně toho, jak koordinovat manévry pěchoty s dělostřeleckou podporou – „mnohem intenzivnější a komplexnější“ výcvik, než jakého se Ukrajině dostávalo v Polsku nebo ve Velké Británii, uvádí jeden ze zdrojů informovaných o návrhu.

To je významné tvrzení vzhledem k tomu, že probíhající britský program na několika britských základnách je rozsáhlý. Nicméně to, o čem uvažuje Pentagon, by znamenalo, že by Spojené státy každých šest měsíců vycvičily přibližně 15 000 Ukrajinců. Několik amerických představitelů mezitím předpovědělo, že očekávají, že válka může trvat roky, než dojde ke konečnému příměří a řešení.

Vlastní britský program výcviku pěchoty pro ukrajinské síly má stanovený cíl vycvičit nejméně 10 000 ukrajinských vojáků.

Již dříve v průběhu konfliktu ruská armáda přislíbila, že zaútočí na jakékoli příchozí zahraniční dodávky zbraní nebo výcvikové prostory uvnitř Ukrajiny.

Před únorovou ruskou invazí se Pentagon i americké zpravodajské služby intenzivně podílely na poradenském výcviku ukrajinských sil. Američtí poradci se však těsně před útokem 24. února stáhli (přinejmenším v oficiální funkci).

Zdroj: zerohedge.com