Jeden bystrý geopolitický blog vydal zprávu, ve které zkoumá, jak se sankce proti Rusku vracejí jejich vydavatelům. Stejný autor také před rokem jasně předpověděl přesně ten scénář, který se odehrává nyní. (Foto: Flickr)

O víkendu agentura Bloomberg zkoumala další klíčovou oblast, kde prezident Putin dostal záchranné lano prostřednictvím třetích zemí, jako je Turecko, Čína, Spojené arabské emiráty, Kazachstán a Srbsko, pokud jde o polovodiče, které jsou životně důležité pro vojenské technologie a další průmyslová odvětví.

Foto: Bloomberg

Agentura Bloomberg píše, že „podle vysoce postaveného evropského diplomata se zdá, že Rusko úspěšně obchází sankce Evropské unie a Skupiny sedmi, aby si zajistilo klíčové polovodiče a další technologie pro svou válku na Ukrajině“.

S odvoláním na zdroj zpráva pokračuje: „Ruský dovoz se obecně do značné míry vrátil na úroveň před rokem 2020 a analýza obchodních údajů naznačuje, že vyspělé čipy a integrované obvody vyrobené v EU a dalších spojeneckých zemích jsou do Ruska dodávány přes třetí země, jako je Turecko, Spojené arabské emiráty a Kazachstán, uvedl diplomat a poukázal na tato soukromá hodnocení.“

A to navzdory rozsáhlým sankcím a omezením EU, které se týkají stovek položek, včetně klíčových technologií, a které mají ochromit ruskou ekonomiku a zejména její obranný sektor.

Ruské zdroje dovážených čipů před válkou a před sankcemi (2017-červenec 2021)…

Pokud jde o Čínu, poznamenává agentura Bloomberg:

Dodávky z Číny do Ruska také prudce vzrostly, protože Peking hraje stále důležitější roli v zásobování Moskvy, dodal diplomat, který požádal, aby nebyl jmenován a hovořil o citlivých informacích. Tyto země mimo EU samy sankce vůči Rusku neuplatnily, ale většina z nich opakovaně popřela, že by Kremlu pomáhaly.

Rusko skutečně vyrábí domácí polovodiče; je však již dlouho známo, že vládní agentury a velké soukromé společnosti je často odmítají používat kvůli jejich nízké kvalitě a neschopnosti výrobce držet krok s technologickými požadavky.

Zdroj: moonofalabama.org