Studie CDC ukazuje, že 74 % osob nakažených covidem v Massachusetts bylo plně očkováno.

Podle nových údajů, které v pátek zveřejnila CDC, byly zhruba tři čtvrtiny lidí nakažených v epidemii Covid-19 v Massachusetts plně očkovány.

Nové údaje zveřejněné v týdenní zprávě americké agentury Morbidity and Mortality Weekly Report rovněž ukázaly, že plně očkované osoby, které se nakazí, mají stejnou virovou zátěž jako neočkované osoby. Někteří očkovaní lidé skončili v nemocnici.

Tato studie byla důvodem pro znovuzavedení nošení roušek v interiéru i pro očkované, aby se zabránilo přenosu infekce z očkovaných na neočkované.

Podle CDC mělo celkem 274 očkovaných pacientů s průlomovou infekcí symptomy.

Nejčastějšími vedlejšími účinky byly kašel, bolest hlavy, bolest v krku, bolest svalů a horečka. Z pěti pacientů s covidem, kteří byli hospitalizováni, byli podle agentury čtyři plně očkovaní. Nebylo hlášeno žádné úmrtí.

Testy identifikovaly variantu delta u 90 % vzorků od 133 pacientů.

Přestože četné studie ukázaly, že vakcíny neúčinkují proti variantě delta tak dobře jako proti jiným kmenům, podle zdravotníků jsou stále vysoce účinné, zejména v ochraně před závažným onemocněním a úmrtím.

Zhruba 97 % nových hospitalizací a 99,5 % úmrtí v USA připadá na neočkované osoby, zopakovali tento týden američtí zdravotníci.

CDC rovněž uvedlo, že údaje mají svá omezení. Agentura upozornila, že s rostoucí proočkovaností populace budou očkované osoby pravděpodobně představovat větší podíl případů covid. Kromě toho mohou být asymptomatické průlomové infekce nedostatečně zastoupeny z důvodu zkreslení detekce, uvedla agentura.

CDC rovněž uvedla, že zpráva je „nedostatečná“ pro vyvození závěrů o účinnosti autorizovaných vakcín proti Covidu, včetně varianty delta, během této epidemie.

Zdroj: cnbc.com