Nový hlavní vědecký pracovník Světové zdravotnické organizace provedl zásadní změnu ve vlivném dokumentu z roku 2020, který tvrdil, že je „nepravděpodobné“, že COVID-19 pochází z laboratoře, jak vyplývá z nově zveřejněného e-mailu. (Foto: Shutterstock)

Jeremy Farrar, hlavní vědecký pracovník, byl v jedné zprávě označen za člověka, který pomáhal řídit práci o původu viru COVID-19. Vyplývá to z jednoho e-mailu, který 5. března zveřejnil vybraný podvýbor Sněmovny reprezentantů USA pro pandemii koronavirů.

„Děkuji za vedení tohoto dokumentu. V Číně nyní kolují zvěsti o biologickém podvodu,“ napsal Farrarovi ve zprávě Dr. Ian Lipkin, profesor Kolumbijské univerzity.

„Ano, vím, a v USA – proč se tak horlivě snažíme dostat ven co nejdříve. Budu tlačit na přírodu,“ odpověděl Farrar.

Lipkin a jeho čtyři spoluautoři v článku z počátku roku 2020 tvrdili: „V roce 2020 se v USA uskutečnil tzv: „Je nepravděpodobné, že SARS-CoV-2 vznikl laboratorní manipulací s příbuzným koronavirem podobným SARS-CoV.“

SARS-CoV-2 je virus, který způsobuje COVID-19.

Návrh rukopisu, který zveřejnil časopis Nature, obsahoval jiné slovo, jak zjistila sněmovní komise.

„Omlouváme se za mikromanagement/mikroeditaci! Ale byli byste ochotni změnit jednu větu?“ ptal se. Farrar napsal Kristianu Andersenovi, který je spoluautorem článku, v e-mailu pouhý den před zveřejněním.

Farrar požádal, aby vložil slovo „nepravděpodobné“, vyplývá z e-mailu.

„Jistě,“ odpověděl Andersen.

V článku se rovněž uvádělo, že „SARS-CoV-2 není laboratorní konstrukt“ a že autoři „nevěří, že jakýkoli typ laboratorního scénáře je pravděpodobný“.

„Tyto důkazy naznačují, že Dr. Farrar se podílel na přípravě a publikaci Proximal Origin více, než bylo dosud známo, a možná by měl být za tuto účast uznán nebo oceněn,“ uvedla komise.

Zdroj: theepochtimes.com