Celostátní stávka ve Francii od úterý způsobila značné poruchy, například zastavení vlaků, zavřené přístavy, prázdné školy, zrušené a zpožděné lety, neodvezený odpad a zavřené ropné rafinerie. (Foto: Twitter)

Více než milion lidí se zúčastnilo protestů proti návrhu prezidenta Emmanuela Macrona zvýšit věk odchodu do důchodu na 64 let. Očekává se, že stávka bude pokračovat až do středy.

„Jde o to, aby se Francie zastavila,“ řekl Fabrice Michaud z odborové organizace železničářů CGT.

Odbory svolaly celostátní den stávky letos již pošesté. „Mnohá protestní shromáždění přilákala větší davy než ta, která byla organizována od poloviny ledna, a to i v Marseille, jednom z největších francouzských měst,“ uvedl The Guardian.

Marin Guillotin, zástupce odborů FO v rafinerii Donges v západní Francii, zdůraznil: „Všichni jsme se snažili, abychom se dostali na trh:

„Skutečný boj začíná nyní.

„Nebyli jsme vyslyšeni ani vyslyšeni. Používáme jediný prostředek, který nám zbývá: je to tvrdá stávka … nehodláme se vzdát.“

Macronův návrh na prodloužení věku odchodu do důchodu se setkal se značným odporem veřejnosti. Návrh usiluje o zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let a o zvýšení počtu let zaměstnání nutných k získání nároku na plný důchod. V současné době je projednáván ve francouzském Senátu.

Zdroj: theguardian.com