Rostou obavy, že Čína může v příštích několika letech napadnout Tchaj-wan. Snímek pořízený satelitem a získaný serverem Defense News odhaluje něco, co vypadá jako bezpilotní letoun nové generace, který by Peking mohl použít v budoucích konfliktech. (Foto: Twitter)

Bezpilotní letoun ve tvaru delty „vypadá jako nadzvukový průzkumný dron WZ-8 zaparkovaný před jedním ze dvou nově postavených hangárů na čínské letecké základně Lu’an“, uvedl Defense News. Americká společnost Planet Labs, která se zabývá satelitním snímkováním, vyfotografovala špionážní dron 21. prosince, což nedávno sdílela s vojenským blogem.

Satelitní snímek, který Defense News poskytla společnost Planet Labs, ukazuje leteckou základnu Lu’an v čínské provincii Anhui. Dosud neobsazená základna prochází modernizací, jejíž výstavba začne někdy mezi dubnem 2018 a začátkem roku 2019. Vylepšení zahrnují obnovení povrchu dráhy o délce 3 200 metrů, rozšíření pojezdových drah a výstavbu 20 přístřešků pro letadla velikosti bombardéru a dvou hangárů, které nahradí otevřené parkovací prostory pro letadla.

Zde je satelitní snímek špionážního dronu.

Na samostatném snímku byl dron nedávno představen na vojenské přehlídce.

Minulý měsíc se v tajném dokumentu Národní geoprostorové zpravodajské agentury uvádělo, že čínská armáda by mohla brzy nasadit výškový špionážní dron, který se ve výšce 100 000 stop pohybuje rychlostí Mach 3, tedy trojnásobkem rychlosti zvuku. Dokument viděl v dubnu deník The Washington Post a původně jej na serveru Discord zveřejnil člen Massachusettské národní letecké gardy.

Podle Andrease Rupprechta, který se zabývá čínským vojenským letectvím, byl špionážní dron spatřen na letecké základně Lu’an, kde sídlí 29. letecký pluk 10. bombardovací divize letectva Lidově osvobozenecké armády.

Američtí představitelé obrany se obávají, že nový dron by mohl rozšířit pozorovací kapacity Číny v indo-pacifické oblasti a v okolí Tchaj-wanu.

Čína v posledním desetiletí rychle modernizuje své vojenské síly, jak v roce 2021 varoval tehdejší velitel indo-pacifického velitelství Philip Davidson při slyšení v americkém Senátu, že do roku 2027 by mohlo dojít k invazi Čínské lidové osvobozenecké armády na Tchaj-wan.

Zdroj: defensenews.com