Let přes celý svět z Evropy do destinace, jako je Austrálie, trvá v současnosti běžným osobním letadlem přibližně 20 hodin. (Foto: Destinus)

Švýcarský start-up však chce tuto dobu zkrátit na něco málo přes čtyři hodiny – pomocí hypersonického osobního letadla na vodíkový pohon.

Společnost Destinus testuje svůj prototyp letadla již několik let a na konci roku 2022 oznámila úspěšné zkušební lety svého druhého prototypu – Eiger.

Nyní společnost oznámila účast v programu španělského ministerstva vědy, který je součástí plánů španělské vlády na vývoj nadzvukových letů na vodíkový pohon.

Agentura dohlížející na program ministerstva, Centro para el Desarrollo Tecnológico e Industrial, vybrala projekt jako strategickou iniciativu v rámci svého Plánu leteckých technologií (PTA).

Do projektu, jehož celková současná investice činí 12 milionů eur, jsou zapojeny společnosti a technologická centra i španělské univerzity.

„Získání těchto grantů nás velmi těší, zejména proto, že je jasným znamením, že Destinus je v souladu se strategickými liniemi Španělska a Evropy pro rozvoj vodíkových letů,“ uvedl Davide Bonetti, viceprezident pro rozvoj podnikání a produkty společnosti Destinus.

„Pro hluboké technologické společnosti, jako jsme my, je přístup k těmto fondům EU na obnovu nezbytný pro provádění pokročilého výzkumu a urychlení inovací potřebných k tomu, aby byly konkurenceschopné v celosvětovém měřítku. Díky těmto grantům budou řešení na bázi vodíku pro leteckou mobilitu o krok blíže k tomu, aby se stala realitou.“

Vodíková energie je předmětem intenzivního výzkumu a vývoje, přičemž zastánci poukazují na její ekologické vlastnosti, neboť hlavními vedlejšími produkty spalování vodíku jsou teplo a voda.

Množství vznikajícího tepla představuje konstrukční výzvu. Výzkumníci z RMIT University v Melbourne nedávno vyvinuli 3D tištěné katalyzátory, které podle nich mohou pohánět hypersonický let a fungovat jako chladicí prostředek proti extrémnímu teplu vznikajícímu při letu letadla rychlostí pětkrát vyšší než je rychlost zvuku, což je přibližně 6 100 km/h.

Při této rychlosti by budoucí komerční letecké společnosti byly schopny letět mezi Londýnem a New Yorkem přibližně za 90 minut.

Zdroj: euronews.com