Některé z největších nemocničních skupin v USA upustily od požadavků na očkování zaměstnanců vakcínou covid-19 poté, co federální soudce dočasně zastavil platnost nařízení Bidenovy vlády pro zdravotnické pracovníky. (Foto: Flickr)

AdventHealth, Cleveland Clinic, HCA Healthcare, Intermountain Healthcare a Tenet Healthcare uvedly, že požadavky prozatím zrušily, aby pomohly s nedostatkem pracovních sil.

Nemocnice se snažily udržet dostatek zdravotních sester, techniků a údržbářů, aby zvládly poslední nápor hospitalizací během pandemie.

Svou roli v tom sehrálo vyhoření, náklady na pracovní sílu a povinné očkování, uvedl deník The Wall Street Journal. Tisíce pracovníků v posledních měsících raději odešly z oboru nebo přišly o práci, než aby se nechaly očkovat.

„Byl to hromadný odchod a mnoho lidí ve zdravotnictví je ochotno odejít a poohlédnout se po jiném zaměstnavateli,“ řekl novinám Wade Symons, právník v oblasti zaměstnaneckých výhod a vedoucí praxe v oblasti regulace v USA pro poradenskou společnost Mercer.

„Pokud se objeví určitá zdravotnická zařízení, která ji nevyžadují, mohla by se stát magnetem pro ty lidi, kteří vakcínu nechtějí,“ dodal. „Pravděpodobně budou mít snazší přilákat pracovní sílu.“

Mandát Bidenovy administrativy vyžadoval, aby se všichni zdravotničtí pracovníci v zařízeních, která se podílejí na systému Medicare a Medicaid, nechali plně očkovat do 4. ledna.

V listopadu federální soudce v Louisianě rozhodl, že Centrum pro Medicare a Medicaid nemá pravomoc nařizovat očkování zdravotnických pracovníků, jak uvedl deník The New York Times.

Federální úředníci se proti tomuto rozhodnutí odvolali a případ se pravděpodobně dostane k Nejvyššímu soudu, uvedl deník.

V pondělí soud povolil, aby newyorský požadavek na očkování zdravotnických pracovníků pokračoval, a soudci zamítli i další námitky proti jiným požadavkům na očkování.

Podle deníku The Washington Post má těchto pět nemocničních skupin dohromady více než 300 nemocnic a 500 000 zaměstnanců. Není však jasné, kolik jednotlivých nemocnic povinnost očkování pozastaví, protože některé státy – například Kalifornie a New York – mají vlastní požadavky na očkování zdravotnických pracovníků.

Nemocnice, které upouštějí od požadavků na očkování, často přidávají další bezpečnostní protokoly, například pravidelné testování zaměstnanců, uvedl deník Post.

Clevelandská klinika uvedla, že přidává další opatření, například testování těch, kteří poskytují přímou péči pacientům.

„Zaznamenali jsme několik neoficiálních zpráv o nemocnicích, které pozastavily nebo zrušily své očkovací povinnosti s ohledem na právní proces, který se v současné době odehrává,“ uvedla pro noviny Americká asociace nemocnic.

„Nemyslíme si však, že by většina nemocnic své mandáty měnila,“ uvedla asociace.

„Některé se však možná rozhodnou nařídit místo toho týdenní testování nebo jiné zmírňující strategie pro neočkované pracovníky.“

Zdroj: webmd.com