Před týdnem, právě když Ukrajina tvrdila, že sestřelila ruské hypersonické rakety Kinžal, byli zatčeni tři špičkoví ruští vědci, kteří údajně pracovali na hypersonickém programu země, a to pro podezření z vlastizrady. (Foto: Twitter)

Kreml uvedl, že tato trojice čelí „velmi vážným obviněním“. Byli identifikováni jako Anatolij Maslov, Alexandr Šipljuk a Valerij Zvegincev – a pracovali v Christianovičově ústavu teoretické a aplikované mechaniky v sibiřském Novosibirsku. Šipljuk byl ve skutečnosti ředitelem tohoto institutu, a tak tento velmi viditelný případ vyvolal otřesy v ruském vládnoucím establishmentu a akademické obci.

Zatčení proběhlo za záhadných okolností, vzhledem k tomu, že Kreml neupřesnil podrobnosti obvinění proti nim, a okamžitě vyvolalo vzácné veřejné pobouření ze strany dalších vědců, které jejich zadržení rozzlobilo.

Na nátlak ohledně povahy a specifik případu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pouze uvedl, že bezpečnostní služby jsou mimořádně ostražité, pokud jde o možné případy „zrady vlasti“ v této citlivé době války na Ukrajině.

Nyní ve středu agentura Reuters v exkluzivním článku citovala zdroje, podle nichž jsou vědci obviněni z vyzrazení utajovaných tajemství hypersonického programu Číně. Konkrétně ředitel Šipljuk „je podezřelý z předání tajných materiálů na vědecké konferenci v Číně v roce 2017,“ uvedly zdroje.

„Šestapadesátiletý Šipljuk trvá na své nevině a trvá na tom, že dotyčné informace nebyly tajné a byly volně dostupné na internetu, tvrdí lidé, které se agentura Reuters rozhodla v zájmu ochrany jejich bezpečnosti neidentifikovat.“

F

On a jeho příznivci z akademické a vědecké obce v Rusku tvrdí, že dotyčné informace, které mohly být sdíleny s čínskými kolegy, nebyly vůbec tajné. Podle agentury Reuters:

„Je přesvědčen o tom, že informace nebyly tajné, a o své nevině,“ uvedl jeden z nich.

O povaze obvinění vznesených proti řediteli ITAM, který byl zatčen loni v srpnu, nebylo dříve informováno. Spojení s Čínou by ze Šipljuka udělalo posledního z řady ruských vědců, kteří byli v posledních letech zatčeni za údajné vyzrazení tajemství Pekingu.

Takováto nedávná zatčení vrcholných představitelů mají v Rusku skutečně mrazivý účinek, zejména v kruzích, které jsou kritické k nedávnému rozhodování Kremlu ohledně války na Ukrajině a použité taktice.

Způsobilo narušení informací, že „nezastavitelné“ hypersonické střely jsou zranitelnější vůči sestřelení?

Zpráva agentury Reuters dále spekuluje o tom, kteří právě vrcholní čínští představitelé mohou být na druhé straně podezření z narušení utajovaných technologií a informací:

ITAM, který sídlí ve vědeckém kampusu Academgorodok nedaleko města Novosibirsk, na svých internetových stránkách uvádí, že je registrován jako součást ruského vojensko-průmyslového komplexu. Institut má rozsáhlé mezinárodní vazby včetně kontaktů se společnostmi, univerzitami a výzkumnými středisky po celém světě, uvádí se v internetovém dokumentu z roku 2020, který popisuje jeho činnost.

Mezi uvedenými institucemi bylo i Čínské centrum pro výzkum a vývoj aerodynamiky (CARDC), jehož webové stránky obsahují několik příspěvků oslavujících experimentální průlomy týkající se stíhaček a hypersonických střel.

Na stránkách CARDC je jako ředitel centra uveden Wang Xunnian. Podle dvou oficiálních internetových stránek čínské místní vlády je Wang generálmajorem Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA).

Jeden z ruských kolegů zadržených vědců si stěžoval, že předávání informací dalším spojeneckým mezinárodním výzkumníkům by mělo být považováno za relativně neškodné. „Je to dlouhá cesta. Pouhé provedení základního výzkumu vám raketu nezajistí,“ uvedl zdroj.

Vzhledem k nedávno aktualizovaným zákonům v důsledku konfliktu na Ukrajině může odsouzení za velezradu v Rusku vynést 20 let až doživotí.

Zdroj: msn.com