Bývalý polský ministr obrany Radek Sikorski připsal Spojeným státům sabotáž dvou plynovodů Nord Stream 1 a 2, které vedou zemní plyn z Ruska do Německa. (Foto: Wikimedia)

„Děkuji ti, USA,“ napsal Sikorski na Twitteru. Sikorski byl v letech 2005-2007 ministrem národní obrany a předtím působil jako náměstek ministra národní obrany a náměstek ministra zahraničních věcí. V současné době je zvoleným poslancem Evropského parlamentu.

Severní proud 1 a 2 leží na dně Baltského moře. Nord Stream 2 byl dokončen v loňském roce, ale Německo jej nikdy neotevřelo, protože Rusko 24. února napadlo Ukrajinu.

Polský ministr zahraničí Stanisław Żaryn na Twitteru odsoudil Sikorkiho tvrzení jako „ruskou #propagandu“ a označil je za „pomlouvačnou kampaň proti Polsku, USA a Ukrajině, která obviňuje Západ z agrese proti #NS1 a #NS2. Ověřování ruských lží v tuto konkrétní chvíli ohrožuje bezpečnost Polska. Jaký to akt hrubé nezodpovědnosti!“

Není však vyloučeno, že za útokem skutečně stojí USA. Americký prezident Joe Biden 7. února slíbil, že v případě ruského vpádu na Ukrajinu zabrání zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. „Pokud Rusko napadne,“ řekl Biden, „pak už Nord Stream 2 nebude. Uděláme mu přítrž.“

Reportér: „Ale jak přesně to uděláte, když… projekt je pod kontrolou Německa?“

Biden: „Slibuji vám, že to budeme schopni udělat.“

Zdroj: michaelshellenberger.substack.com