Jeden z hlavních ruských plynovodů zasáhla obrovská exploze, která způsobila, že nad ním vyšlehly plameny a dým, a vyvolala obavy, že jde o odvetný útok za pokračující invazi Vladimira Putina na Ukrajinu. (Foto: Twitter)

Ohnivá koule byla vidět na kilometry daleko všemi směry poté, co zasáhla asi 14 mil východně od Petrohradu, druhého největšího města v zemi a Putinova rodného města.

Jeden zdroj uvedl: „Všechno je tam automatické a takové výbuchy samy o sobě, bez vnějšího vlivu, nejsou možné.“

Předpokládá se, že výbuch zasáhl hlavní plynovod patřící společnosti Gazprom Transgaz SPB a mohl potenciálně zasáhnout až milion lidí.

Na místo dnes odpoledne spěchaly sanitky a vozy záchranné služby. Podle očitých svědků na místo výbuchu vyjížděla také vozidla intenzivní péče.

Na místě výbuchu byli také vyšetřovatelé a forenzní specialisté, kteří spěchají určit příčinu.

Velký výbuch však nezasáhl blízké obytné oblasti a z Ruska nepřicházejí žádné první zprávy o obětech.

Ohnivá koule byla viditelná na kilometry daleko všemi směry poté, co zasáhla asi 14 kilometrů východně od Petrohradu, druhého největšího města v zemi.

Ohnivá koule byla viditelná na míle daleko ve všech směrech poté, co zasáhla asi 14 mil východně od Petrohradu, druhého největšího města v zemi

Podle jedné z pracovních teorií mohl výbuch souviset s válkou na Ukrajině.

Rusko se při nedávných útocích, které byly odsouzeny po celém světě a kvůli nimž miliony Ukrajinců s blížící se zimou mrznou, záměrně zaměřilo na životně důležité energetické rozvody na Ukrajině.

A včera švédský prokurátor uvedl, že za výbuchy plynovodu Nord Stream z 26. září stojí sabotáž, což vyvolalo obavy, že tento výbuch mohli způsobit lidé sympatizující s těžkou situací Ukrajiny.

Ruské ministerstvo obrany minulý měsíc uvedlo, že potrubí vyhodili do povětří příslušníci britského královského námořnictva, což Londýn označil za nepravdivé tvrzení, které má odvést pozornost od ruských vojenských neúspěchů na Ukrajině.

V místě dnešního ruského výbuchu byly místní dodávky elektřiny přepojeny na používání ropy ve snaze zajistit, aby v regionu bylo i nadále k dispozici vytápění domácností.

Výbuch způsobil přerušení provozu tepelné elektrárny Severnaja, která vytápí statisíce domácností v době, kdy se teploty pohybují kolem minus 5 °C.

Elektrárna dodává elektrickou a tepelnou energii továrnám, obytným oblastem a veřejným budovám v severní části Vyborgského a Kalininského obvodu Petrohradu a také osadám Nové Děvjatkino a Murino a Vsevoložskému obvodu Leningradské oblasti.

Celkem odebírá teplo z elektrárny Severnaja více než 800 000 lidí.

Energetici hledali náhradní zdroje v elektrárně poblíž Petrohradu, Putinova rodného města.

Zdroj: dailymail.co.uk