Největší ukrajinské město a hlavní město Kyjev s přibližně 3 miliony obyvatel se po úterních rozsáhlých ruských náletech, které se opět zaměřily na energetickou infrastrukturu v celé zemi, ponořilo do tmy polovinu svých domů a podniků. (Foto: Twitter / Rohit Kachroo)

Ve středu byla v hlavním městě obnovena většina dodávek elektřiny, zatímco v mnoha dalších částech země zůstala elektřina z velké části vypnutá.

Vzácně se tento týden ponořila do tmy také většina západního Lvova, a to po útoku, který úřady označily za největší vlnu ruských úderů na energetická zařízení od začátku invaze.

„Fotografie Kyjeva zahaleného do tmy se staly sdílenou ilustrací letošní zimy na Ukrajině: tma, chlad, nebezpečí,“ poznamenal The Hill. „Ukrajinská energetická infrastruktura je pod útokem Ruska, kterému se nepodařilo porazit ukrajinské síly na bojišti a nyní opět útočí na civilisty.“

Na ukrajinská města dopadlo v úterý během několika hodin odhadem 100 raket, které mířily hlavně na energetickou síť.

Prezident Zelenskyj již dříve v listopadu varoval, že 40 % energetického systému země bylo zničeno.

Jeden z obyvatel Kyjeva, Vladimir Janjačuk, podle NPR řekl: „Nemáme z toho strach. Ukrajinci se toho nebojí,“ a zároveň přiznal: „Zima bude těžká. Ale tato zima bude těžká nejen pro Ukrajince, ale i pro ruské vojáky.“

Teploty v hlavním městě a dalších částech Ukrajiny tento týden klesly pod bod mrazu a Kyjev zasypal první letošní sníh.

Agentura AFP uvádí: „První sníh letošní zimy padá na náměstí Majdan v Kyjevě a pokrývá jeho sochy a protitankové překážky v době, kdy ukrajinské hlavní město čelí výpadkům elektřiny a proudu v důsledku nové série ruských úderů zaměřených na energetickou infrastrukturu země.“

Deník The New York Times mezitím upozorňuje na pokračující stav nouze, kterému čelí životně důležité jaderné elektrárny v zemi, vzhledem k tomu, že se samy musí v některých aspektech svého běžného provozu spoléhat na národní rozvodnou síť.

Metrika NetBlocks v den rozsáhlých ruských úderů v tomto týdnu…

„Ukrajina se spoléhá na své tři funkční jaderné elektrárny – Chmelnyckého, Rivne a Jižní Ukrajinu – které vyrábějí většinu energie používané v zemi. Nyní se snaží udržet tyto Ukrajinou kontrolované elektrárny v provozu uprostřed ruského útoku na energetickou síť,“ píší The Times.

Zdroj: nytimes.com