Izraelský premiér Banjamin Netanjahu nařídil ozbrojeným silám Izraele připravit se na možnou vojenskou operaci proti islamistům v Pásmu Gazy. Politik o tom informoval v neděli při zahájení zasedání vlády. (Foto: Wikimedia)

Minulou noc na hranici Pásma Gazy došlo k růstu napětí. Poté, co tři rakety byly odpálení směrem na území Izraele, armáda země zaútočila na cíle Hamásu v pásmu Gazy.

Izraelský premiér uvedl, že nařídil ministru obrany země a armádě připravit se na možnou vojenskou operaci.

„Nebudou žádné dohody (s Hamásem), pokud bude střelba pokračovat. Naopak, teroristé v Gaze ještě pocítí naši moc. To dostali před třemi týdny během izraelské operace Černý pás, když jsme zaútočili na vůdce Islámského džihádu a desítky bojovníků této organizace bylo jen začátkem,“ uvedl Netanjahu.

K největšímu vyostření situace v posledních měsících na hranicích palestinské enklávy došlo 12. listopadu poté, co izraelské letectvo zlikvidovalo velitele palestinské islámské skupiny Islámský Džihád v Pásmu Gazy Bakhi Abu al-Atu.

Během operace, která získala název Černý pás, bylo směrem k Izraeli z Gazy vypáleno přes 450 raket, izraelská armáda zaútočila na Islámský džihád. Úřady Gazy nahlásily úmrtí 34 Palestinců, více než 100 bylo zraněno.

14. listopadu bylo oznámeno, že Islámský Džihád se dohodl na příměří s Izraelem. Avšak v noci 16. listopadu došlo k ostřelování izraelského města Beer Ševa. V odvetné reakci izraelská armáda zaútočila na objekty Hamásu v Pásmu Gazy a ve svém prohlášení uvedla, že Hamás je zodpovědný za jakoukoli agresi vycházející z Gazy. 

Zdroj:  jewishpress.com