Nepokoje v brazilském hlavním městě završily měsíce napětí, které následovalo po vítězství Luly nad Bolsonarem v prezidentských volbách 30. října. (Foto: Twitter)

Příznivci bývalého brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, kteří se odmítají smířit s jeho volební porážkou, vtrhli týden po inauguraci jeho levicového soupeře, prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, do Kongresu, Nejvyššího soudu a prezidentského paláce.

V neděli tisíce demonstrantů obešly bezpečnostní zátarasy, vylezly na střechy, rozbíjely okna a vtrhly do všech tří budov v hlavním městě Brasília, které byly o víkendu údajně z velké části prázdné.

Někteří z demonstrantů volali po vojenském zásahu, který by buď vrátil krajně pravicového Bolsonara k moci, nebo odvolal Lulu z prezidentského úřadu.

Na tiskové konferenci ze státu Sao Paulo Lula obvinil Bolsonara z podpory povstání těch, které označil za „fašistické fanatiky“, a přečetl čerstvě podepsaný dekret o převzetí kontroly nad bezpečností ve federálním distriktu federální vládou.

Bolsonaro, který před Lulovou inaugurací odletěl na Floridu, prezidentovo obvinění v neděli pozdě večer odmítl. Na Twitteru napsal, že pokojné protesty jsou součástí demokracie, ale vandalismus a vnikání do veřejných budov jsou „výjimky z pravidla“.

Policie při snaze získat budovy zpět použila slzný plyn a v pozdním odpoledni ji televize ukázala, jak s rukama zajištěnýma za zády pochoduje s protestujícími po rampě od prezidentského paláce.

V podvečer, kdy úřady znovu získaly kontrolu nad budovami, ministr spravedlnosti Flavio Dino na tiskové konferenci uvedl, že bylo zatčeno asi 200 osob a policisté vypouštějí další slzný plyn, aby zahnali přetrvávající demonstranty.

Bolsonarovi příznivci od 30. října protestují proti Lulovu volebnímu vítězství, blokují silnice, zapalují vozidla a shromažďují se před vojenskými budovami a vyzývají ozbrojené síly k zásahu. Šéf brazilského volebního úřadu odmítl žádost Bolsonara a jeho politické strany o zneplatnění hlasovacích lístků odevzdaných na většině elektronických hlasovacích zařízení.

Zdroj: aljazeera.com