Brazilský prezident Jair Bolsonaro podal žalobu, v níž žádá soud o zneplatnění 250 000 hlasů z „nefunkčních volebních uren“, uvádí Gazeta Do Povo. (Foto: Flickr)

Podle petice audit provedený na žádost Liberální strany zjistil, že staré volební urny „nelze považovat“ kvůli tomu, že mají stejná identifikační čísla.

Podle žaloby představovaly modely hlasovacích zařízení z let 2009, 2010, 2011, 2013 a 2015 „nepřekonatelné provozní problémy s důrazem na velmi závažné selhání při individualizaci každého souboru URNA LOG a jeho důsledky v pozdějších fázích, jako je digitální záznam o hlasování (RDV) a vydání hlasovací schránky (BU), a v důsledku toho v absenci jistoty ohledně pravosti výsledku hlasování,“ (přeloženo).

Podle agentury Bloomberg dal soud Bolsonarovi 24 hodin na rozhodnutí, zda do své stížnosti zahrne pouze 1. kolo hlasování.

Před třemi týdny Bolsonaro odmítl přiznat vítězství ve volbách svému vyzyvateli Luizovi Inácio Lula da Silvovi a na tiskové konferenci prohlásil: „Jako prezident i jako občan se budu i nadále řídit všemi příkazy naší ústavy.“

Krátce po volbách zablokovali řidiči kamionů loajální Bolsonarovi silnice ve více než desítce brazilských států a způsobili tak narušení provozu – včetně cesty na mezinárodní letiště v São Paulu, což vedlo ke zrušení mnoha letů.

Mezitím desítky tisíc Brazilců vyšly protestovat proti Bolsonarově porážce v říjnových volbách a požádaly o zásah ozbrojených sil.

„Bojuju za svou zemi, za svou dceru a tři vnoučata,“ řekl agentuře AP 63letý Domingues Carvalho, který protestoval 15 dní v kuse. „Bojuju za svou zemi, za svou dceru a tři vnoučata,“ dodal.

„Zůstanu tady tak dlouho, jak bude třeba. Jsme mírumilovní, ale nikdy, nikdy nenecháme naši zemi v rukou komunistů.“

Bolsonaro označil protesty ve svůj prospěch za „lidové hnutí“, které je výsledkem „rozhořčení a pocitu nespravedlnosti“ nad volbami.

Mezitím v reakci na Bolsonarovu žalobu:

Zdroj: gazetadopovo.com