Zvláštní reportáž izraelské televize Channel 12 odhalila, že odstupující náčelník generálního štábu izraelské armády (CoS) Aviv Kochavi informoval premiéra Benjamina Netanjahua o svém rozhodnutí neřídit se rozkazy vydanými jeho koaličními ministry. (Foto: Flickr)

Kočavího slova se týkala ministrů Bezalela Smotricha a Itamara Ben-Gvira, kterým Netanjahu v rámci koaliční dohody rozšířil pravomoci ovlivňovat velení izraelské armády.

Odstupující ministr obrany ve svém nedávném telefonátu s Netanjahuem upřesnil, že se bude zodpovídat pouze ministru obrany Yoavu Galantovi a bude se bránit příkazům odjinud. Kočaví se postaví proti Smotrichovým a Ben-Gvirovým příkazům a zajistí, aby nebyly realizovány.

Očekává se, že tato situace způsobí velký zmatek, protože Smotrich dostal v rámci ministerstva obrany roli ministra, který dohlíží na aktivity vlády na okupovaných územích.

V důsledku toho má nyní vůdce náboženské sionistické strany možnost jmenovat generály, kteří povedou civilně-vojenskou agenturu na Západním břehu Jordánu a budou řídit civilní záležitosti v izraelských osadách.

Tato pravomoc je v rozporu s tradicí, která stanoví, že generálmajora pověřeného vedením Koordinátora vládních aktivit na územích (COGAT) jmenuje ministr obrany po prověrce armádním poradním sborem.

Netanjahuova koaliční dohoda s Ben-Gvirem navíc rozšiřuje jeho působnost jako ministra národní bezpečnosti a policie a pověřuje ho vedením pohraniční policie, čímž zbavuje ministerstvo obrany jeho velení.

Takové rozhodnutí by vytvořilo dvě vedení izraelských sil na Západním břehu Jordánu, neboť v současné době pohraniční policie působí společně s izraelskou armádou pod velením CoS.

Ve světle tohoto vývoje Kočaví Netanjahuovi sdělil, že nedovolí dvojí velení vzhledem k důsledkům, které by to mohlo způsobit, a je připraven nařídit stažení pohraniční policie v plném rozsahu.

„Pokud bude kontrola nad pohraniční policií převedena mimo velení IDF v Judeji a Samaří a mimo velení modré [národní] policie [uvnitř Izraele], nasadíme vojáky a záložníky [místo pohraniční policie],“ citoval Kočaviho kanál 12.

Kočavi má 16. ledna odejít do důchodu a nahradí ho jeho zástupce generálmajor Herzi Halevi.

Jeho obavy vyjadřují i starší důstojníci izraelské armády a tisíce dalších vojáků, včetně asi 1 197 bývalých důstojníků izraelského letectva, kteří 26. prosince zaslali izraelskému nejvyššímu soudu dopis proti nové vládě.

Důstojníci letectva ji považují za hrozbu, která „zničí izraelskou demokracii“ a ukončí „soužití izraelské komunity“.

„Jsme na velmi šikmé ploše procesu politizace civilně-vojenských vztahů nebo obecně armády,“ řekl bývalý generální ředitel izraelského ministerstva pro strategické záležitosti Kobi Michael.

Zdroj: thecradle.co