Evropští klimatičtí sektáři ve čtvrtek zvýšili úsilí ve své stále šílenější válce proti fosilním palivům a na hodinu a půl zcela zastavili letový provoz na berlínském letišti Brandenburg. (Foto: Twitter)

Podle agentury Reuters vstoupili aktivisté ze skupiny Letzte Generation (Poslední generace) na letiště ze severního i jižního konce a někteří z nich se přilepili k letištní ploše. Jiní podle skupiny jezdili na kolech po pojezdových drahách. Vniknutí začalo krátce po 16. hodině místního času.

„Letadlo není dopravní prostředek pro obyčejné lidi,“ napsala skupina na Twitteru. „Většina lidí – přibližně 80 % – nikdy neletěla. Jedno bohaté procento populace je zodpovědné za zhruba polovinu všech emisí spojených s lety.“

Letzte Generation požadovala, aby veřejnost přestala používat letadla k cestování, a na Twitteru zveřejnila video, na němž její členové vstupují na letiště dírou vystřiženou v řetězovém plotě:

Policie narušitele zadržela, ale až poté, co způsobili neštěstí přibližně 3 000 až 4 000 cestujících na hlavní berlínské komerční letiště a zpět. Kromě těch, kteří uvízli na letišti nebo v letadlech čekajících na start, bylo 15 letů do Berlína odkloněno do Düsseldorfu, Lipska/Halle a Drážďan.

Stejná skupina stojí v posledních měsících za řadou akcí, které po celé Evropě budí pozornost, například házením jídla na známá umělecká díla, narušením koncertu hamburského orchestru přilepením se na dirigentské pódium, blokováním silniční dopravy a ničením podniků a vládních budov oranžovou barvou.

Místní úřady tento poslední kousek odsoudily:

Ministr vnitra Braniborska Michael Stübgen (CDU) označil akci za „nebezpečný zásah do leteckého provozu“. Jedná se o „závažný trestný čin“, který „v nejhorším případě dokonce ohrožuje lidské životy“. Pro to neexistuje žádné ospravedlnění“. Aktivisty označil za zločince. — Německá televizní stanice RBB

Berlínská policie uvedla, že protestující ukázali, „že jsou připraveni páchat trestné činy a že demokratický rámec nemá pro tuto organizaci žádný význam“.

Alespoň jeden cestující, který uvízl v letadle, si zachoval smysl pro humor:

Zdroj: rbb24.de