Desetitisíce Brazilců ve žluté a zelené barvě, tedy v barvách státní vlajky, se v úterý shromáždily po celé zemi, aby protestovaly proti porážce prezidenta Jaira Bolsonara ve volbách minulý měsíc a žádaly o zásah ozbrojených sil. (Foto: Twitter)

V Riu de Janeiru se Brazilci shromáždili před regionálním vojenským zařízením, aby odsoudili to, co považují za nespravedlivé nebo ukradené volby, a vzdorovali nedávnému příkazu Nejvyššího soudu uvolnit silnice a veřejná prostranství. Žádná z institucí pověřených kontrolou voleb, včetně ministerstva obrany a Brazilské advokátní komory, nenašla důkazy o podvodech.

„Bojuju za svou zemi, za svou dceru a tři vnoučata,“ řekl a dodal, že někdy poklekne před budovou armády, aby se pomodlil. „Zůstanu tu tak dlouho, jak bude třeba. Jsme mírumilovní, ale nikdy, nikdy nenecháme naši zemi v rukou komunistů.“

Uplynuly dva týdny od chvíle, kdy bývalý levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva porazil Bolsonara v jednom z nejtěsnějších prezidentských soubojů, když získal pouhých 50,9 % hlasů. Přestože Bolsonarova administrativa se proti předání moci nestaví, krajně pravicový vůdce dosud svému soupeři nepřiznal ani nepogratuloval.

Mnozí z jeho příznivců si berou příklad a odmítají se s výsledkem smířit. V jednu chvíli hrozili, že ochromí zemi více než tisícovkou zablokovaných dálnic a silnic. Nejvyšší soud 11. listopadu nařídil pořádkovým silám, aby uvolnily všechny silnice a veřejná prostranství.

„Tyto volby nebyly spravedlivé,“ řekl 51letý podnikatel Anselmo do Nascimento. „Nejvyšší soud by měl být neutrální.“

Soudce Nejvyššího soudu a předseda volebního úřadu Alexandre de Moraes na konferenci v New Yorku tento týden řekl, že „demokracie byla napadena, ale přežila“.

Bolsonaro opakovaně zpochybnil spolehlivost národního elektronického hlasovacího systému. V jednu chvíli tvrdil, že má důkazy o podvodech, ale na výzvu volebního soudu je nepředložil.

Podobné protesty se konají také v hlavním městě Brasília, Sao Paulu, Belo Horizonte a menších městech.

Zdroj: pbs.org