Šéf žoldnéřů Jevgenij Prigožin vydal v pondělí své první prohlášení po víkendovém ukončení krátce trvající vzpoury. Zdůraznil, že ozbrojený pochod jeho mužů na Moskvu byl „demonstrací“, nikoli pokusem o převrat, a že odhalil „velmi vážné bezpečnostní problémy“ v Rusku.

V prohlášení na Telegramu uvedl, že konvoj jeho sil se zastavil 200 kilometrů od Moskvy a „zablokoval veškerou vojenskou infrastrukturu“ včetně letišť, která byla na cestě. Dodal, že rozhodnutí otočit se a nepokračovat vpřed bylo proto, že se snažil vyhnout krveprolití.

Prigožin uvedl, že cílem povstání byla záchrana jeho bojující skupiny, nikoliv svržení vlády. „Náš pochod jsme zahájili kvůli nespravedlnosti… Cílem pochodu bylo zabránit zničení skupiny Wagner“. Tvrdil: „Šli jsme demonstrovat náš protest, nikoliv svrhnout vládu země.“

Pokud jde o jeho vyhoštění do Běloruska na základě dohody zprostředkované běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, Prigožin řekl, že Lukašenko měl návrhy, jak by skupina Wagner mohla pokračovat ve své činnosti. „Lukašenko mu podal ruku a nabídl, že najde řešení, jak pokračovat v činnosti soukromé vojenské společnosti Wagner v rámci zákonné jurisdikce.“

Prigožin neprozradil, kde se nachází, ani neposkytl další podrobnosti o dohodě o exilu. Nebylo také jasné, co se stane s Wagnerovými lidmi.

Špičkový žoldnéř zahájil o víkendu krátkou vzpouru, která skončila tím, že odvolal pochod svých Wagnerových jednotek na Moskvu poté, co souhlasil s dohodou, zprostředkovanou Lukašenkem, podle níž bude v běloruském exilu, aniž by proti němu byly v Rusku podniknuty jakékoli právní kroky.

V prohlášení typickým způsobem znevážil ministerstvo obrany a vyzdvihl bojový potenciál a zkušenosti svých mužů. Tato krátká vzpoura znamenala vyvrcholení Prigožinova pokračujícího veřejného sporu s vrcholnými představiteli ruské armády – jmenovitě s ministrem obrany Sergejem Šojgu a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem – kvůli průběhu ruské invaze na Ukrajinu a nejnověji kvůli mandátu ministerstva, aby s ním všechny dobrovolnické jednotky podepsaly smlouvy o získání právního statusu potřebného k působení na Ukrajině.

Navrhovaný smluvní systém, který Prigožin rázně odmítl, by jeho a jeho skupinu pevněji začlenil do struktury ministerstva obrany. To by Prigožinovi znemožnilo rozšířit vlastní politický a vojenský vliv, o což usiloval již několik měsíců.

Zdroj: english.alarabiya.net