Spojené státy a jejich spojenci z NATO urychlují dodávky zbraní, teplého oblečení a protiletadlové techniky na Ukrajinu, aby se připravily na několikaměsíční kruté boje v zimě. Washington věří, že posílení frontových sil před nástupem bláta a ledu pomůže Kyjevu udržet pozice v nadcházejícím období. (Foto: Flickr)

Během nedávného summitu NATO v Berlíně jeden ze západních představitelů pod podmínkou anonymity novinářům řekl, že aliance již začala poskytovat zimní vybavení, a prohlásil, že „Ukrajinci jsou na frontě a rozhodně se cítí připraveni na zimní kampaň“ a že zahraniční pomoc je v současné době „velmi [zaměřena] na zimu“.

Vrcholní představitelé sice uznávají, že sníh, bláto a led v zimě zpomalí přesuny vojsk, ale věří, že Kyjev může i přes mrazivé teploty pokračovat v protiofenzivách s cílem získat zpět území, které nyní okupují ruští vojáci.

„Očekávám, že Ukrajina bude po celou zimu pokračovat v úsilí o znovuzískání svého území a o efektivitu na bojišti,“ uvedl minulý týden po jednání v Bruselu americký ministr obrany Lloyd Austin.

Ukrajina v posledních dvou měsících získala od ruských sil území a postupuje do regionů, které si Moskva nyní nárokuje jako své vlastní území. Prezident Vladimir Putin slíbil, že použije veškerý svůj arzenál k obraně celého Ruska, včetně čtyř nedávno anektovaných regionů Ukrajiny, které se minulý měsíc v (mezinárodně sporných) referendech vyslovily pro připojení k Ruské federaci.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg podpořil Austinův optimismus ohledně šancí Ukrajiny dosáhnout pokroku proti Rusům v chladném období.

„Naším úkolem je umožnit jim, aby byli schopni vést smysluplné operace i během zimy, a nadále jim dodávat vše od paliva, zimního oblečení, stanů až po moderní zbraňové systémy,“ řekl.

Kyjev je od invaze ruských sil koncem února při výcviku svých vojáků a dodávkách zbraní, munice a zpravodajských informací na bojiště do značné míry závislý na Západu. Za tu dobu Bílý dům schválil Kyjevu pomoc ve výši nejméně 70 miliard dolarů, z nichž velká část byla věnována na těžké zbraně a techniku, včetně raketových platforem s velkým doletem, dělostřelectva, raketometů odpalovaných z ramene, vrtulníků a dronů.

Ačkoli se zásoby amerických zbraní po nesčetných dodávkách zbraní stále více vyčerpávají, zdá se, že tok pomoci bude pokračovat současným tempem, přičemž ministr Austin nedávno prohlásil, že Washington bude i nadále „dělat vše, co je v našich silách, aby zajistil, že budou mít to, co je potřeba k tomu, aby byli efektivní“.

Zdroj: libertarianinstitute.org