Ministr zahraničí Antony Blinken v neděli naznačil, že USA očekávají další nepokoje v Rusku po dvoudenním povstání šéfa Vagnera Jevgenije Prigožina. (Foto: Flickr)

„Myslím, že se nacházíme uprostřed pohyblivého obrazu. Ještě jsme neviděli poslední dějství. Sledujeme to velmi pozorně a pečlivě,“ řekl Blinken v neděli televizi CBS News.

Uprostřed víkendového stahování z města Rostov na Donu, prostřednictvím agentury Reuters.

Na otázku, zda jsou Spojené státy v kontaktu s Ruskem ohledně této krize, Blinken odpověděl, že pověřil svůj tým, aby se s Ruskem spojil a ujistil se, že „chápou svou odpovědnost, pokud jde o ochranu našeho vlastního personálu“.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se Blinken pokusil o incidentu hovořit s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Blinken uvedl, že Prigožinův nesouhlas ukázal „skutečné trhliny“ v Rusku.

„Byla to přímá výzva Putinově autoritě. Vyvolává to tedy hluboké otázky. Ukazuje to skutečné trhliny. Nemůžeme spekulovat ani přesně vědět, kam to povede. Víme však, že Putin se bude muset v následujících týdnech a měsících zodpovídat z mnoha dalších věcí,“ řekl.

Podobně se v neděli vyjádřil i francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož vzpoura ukazuje „rozpory, které existují v ruském táboře, a křehkost jeho armády i pomocných sil“.

Macron uvedl, že krize ospravedlňuje západní podporu Kyjeva, a zároveň zdůraznil, že Západ musí zůstat ostražitý, pokud jde o postoj připravenosti podpořit Kyjev:

„To vše by nás mělo činit velmi ostražitými a plně ospravedlňuje podporu, kterou Ukrajincům v jejich odporu poskytujeme,“ řekl.

V neděli také prezident Biden hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o situaci v Rusku. „Včerejší události odhalily slabost Putinova režimu,“ uvedl Zelenskyj podle tiskové zprávy své kanceláře.

„Jsem vděčný za vaši připravenost a připravenost amerického lidu stát po boku Ukrajiny až do úplného osvobození všech našich území v mezinárodně uznaných hranicích,“ dodal Zelenskyj.

Zdroj: antiwar.com