Prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek varoval, že pokud bude jeho země ohrožena nebo napadena, běloruská armáda je připravena bojovat po boku svého ruského spojence.

„Jsem připraven bojovat s Rusy z území Běloruska pouze v jediném případě: Podle státní tiskové agentury Belta řekl na tiskové konferenci: „Pokud na území Běloruska přijde byť jen jeden voják, aby zabil mé lidi,“ uvedl.

„Pokud se dopustí agrese proti Bělorusku, bude odpověď nejtvrdší a válka nabude zcela jiného charakteru,“ dodal.

Na Bělorusko jsou již uvaleny sankce ze strany USA a EU za dosavadní roli, kterou sehrálo při napomáhání ruské invazi, zejména proto, že sloužilo jako odrazový můstek pro ruské jednotky před počáteční invazí.

Ukrajinští představitelé již několik měsíců varují, že se Bělorusko připravuje formálně vstoupit do války, a tvrdí, že Bělorusko umožňuje, aby z jeho území byly vypouštěny ruské bezpilotní letouny, které pumpovaly do ukrajinské národní energetické infrastruktury a terorizovaly města.

Ale přesto se zdá, že Lukašenko ve svých čerstvých výrocích zdůraznil, že Bělorusko se k útoku na Ukrajinu připojí „pouze“ v případě, že bude napadeno jako první. „To platí i pro naše další sousedy,“ řekl Lukašenko. „Pokud se dopustí agrese proti Bělorusku, naše odpověď bude nejkrutější. Nejkrutější!“

Dodal, že zatím „neplánuji posílat své lidi, své vojáky (tam)“ na Ukrajinu. Podle listu Moscow Times „v Bělorusku stále působí nedeklarovaný počet ruských vojáků, ale Lukašenko slíbil, že své síly – jejichž počet se odhaduje na 60 000 až 70 000 – nepošle přes jižní hranici na Ukrajinu“.

Mezitím Kreml oznámil, že Putin a Lukašenko se budou zabývat rozhovory týkajícími se pokračujícího strategického partnerství mezi oběma spojenci, včetně další integrace v rámci „svazového státu“, které se očekávají v pátek.

Zdroj: zerohedge.com