Kreml oznámil, že „protiruský kurz“ Japonska znamená, že rozhovory o mírové smlouvě zůstávají v tuto chvíli „nemožné“, podle slov vysokého představitele ruského ministerstva zahraničí. (Foto: Flickr)

„Je naprosto zřejmé, že je nemožné jednat o podpisu takového dokumentu [mírové smlouvy] se státem, který zaujímá otevřeně nepřátelské postoje a dovoluje si přímé výhrůžky vůči naší zemi,“ uvedl úředník.

Obě země jsou již dlouho v patové situaci ohledně konkurenčních územních nároků na ostrovy u severního Japonska, které jsou sporné již od konce druhé světové války, ale které jsou stále více militarizovány ze strany Ruska.

Například ruské síly právě v posledním měsíci rozmístily na sporných Kurilských ostrovech nové systémy protiraketové obrany, které jsou součástí zřejmě polostálého předsunutého rozmístění vojsk, konkrétně mobilního raketového systému pobřežní obrany na nejsevernějším ostrově řetězce, Paramushiru.

Rusko zná tento ostrovní řetězec jako Kurily, zatímco Japonsko je nazývá Severní území. Japonsko a jeho spojenci na Západě Rusko dlouhodobě odsuzují za to, že tam vysílá vojenské prostředky.

Sovětský svaz ostrovy anektoval v posledních dnech druhé světové války a status vlastnictví ostrovů, které Rusko v současné době de facto ovládá, stále není vyřešen a jako smlouva o jejich statusu je předmětem jednání s prezidentem Putinem.

Pokud jde o čerstvé prohlášení Kremlu o „nepřátelských postojích“ Japonska, které „znemožňují jednání“ – jde zřejmě o narážku na to, že se Japonsko připojilo k iniciativě Západu uvalit na Rusko rozsáhlé sankce kvůli jeho invazi na Ukrajinu.

Tokio v uplynulých měsících rovněž přistoupilo ke snížení své závislosti na vývozu ruské ropy a uhlí. V listopadu se ruský velvyslanec v Japonsku obořil jak na Tokio, tak na Washington, přičemž popsal, že „nepřátelské kroky z japonské strany bohužel značně zhoršily naše vztahy. A nyní je budoucnost našich vztahů nejistá“.

Zdroj: reuters.com